WordPress Elementor vs Divi – który kreator stron wybrać?

james-pond-26vBUtlufFo-unsplash_s

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

WordPress nie bez powodu wybierany jest przez miliony użytkowników na całym świecie. Szacuje się, że korzysta z niego aż 30-40% wszystkich dostępnych stron internetowych! To przede wszystkim zasługa ogromnych możliwości personalizacji, braku konieczności znajomości nawet jednej linijki kodu oraz ogromnej ilości dostępnych wtyczek i motywów – w tym darmowych. Co więcej, praca nad stroną na WordPress będzie jeszcze prostsza, gdy zainstalujemy jeden z zaawansowanych edytorów WYSIWYG. Dziś przyglądamy się dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom tego typu i rozstrzygniemy co lepiej wybrać – Elementor czy Divi. Zapraszamy!

W tym poradniku:

  • Edytory wizualne „przeciągnij i upuść”
  • Kreatory motywów
  • Dostępne moduły
  • Jakość kodu
  • Ile to kosztuje?

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Oba produkty są niezwykle popularne, o czym świadczy fakt, iż z samego Elementora korzysta ponad 5 milionów użytkowników! Co prawda Divi w tej kwestii zajmuje drugie miejsce, to wcale nie znaczy, że nie może stanąć jak równy z równym do tego pojedynku. Mimo iż działają na innej zasadzie, to samo korzystanie z edytora jest dość podobne i pozwala uzyskać zbliżone efekty. Co zatem wybrać?

Edytor wizualny „przeciągnij i upuść”

Zacznijmy od podstaw. Główną cechą obu narzędzi jest wygodny w obsłudze i niewymagający żadnej znajomości języków programowania edytor wizualny typu „przeciągnij i upuść”.

Elementor

Edytor tworzenia stron w Elementorze składa się z ekranu podzielonego na dwie części. Po lewej stronie znajduje się zasobnik z wszystkimi dostępnymi modułami i blokami. Dostępne zasoby podzielone są na te dostępne w wersji BASIC oraz PRO, a także domyślne elementy WordPressa. Prawa część ekranu to nasza strona i na nią przeciągamy wybrane elementy, które później dostosujemy do naszych potrzeb.

Divi

Twórcy Divi postawili na zupełnie inne rozwiązanie. Mamy tutaj pełnoekranowy edytor i po prostu dodajemy poszczególne elementy strony. Oba rozwiązania są łatwe w obsłudze i intuicyjne, ale w bezpośrednim porównaniu to propozycja Elementora cechuje się bardziej przyjaznym interfejsem. Plus dla Divi za to, że wszystkie moduły widoczne moduły treści są dostępne w dla każdego użytkownika.

Kreatory motywów

Dzięki kreatorom motywów w łatwy i szybki sposób możemy dostosować części wspólne – na przykład nagłówek czy stopki.

Elementor

Divi

Kreator motywów w Elementorze pozwala zaprojektować praktycznie każdy aspekt witryny: nagłówki, stopki, posty i strony. Wygodne skróty pozwolą wybrać odpowiedni format, gdzie znajdziemy nawet szablony stron 404, wyszukiwań czy elementów sklepu WooCommerce.

Wprowadzony niedawno Divi 4.0 theme builder także umożliwia dostosowywanie struktury witryny i edytowanie każdej części motywu, co wcześniej było dużą przewagą Elementora. Teraz dostosujemy nagłówki, stopki czy strony produktowe, a globalne ustawienia domyślne pozwalają utrzymać w całej witrynie te same czcionki i kolory.

Dostępne moduły

Moduły to inaczej elementy dostępne w ramach danego narzędzia. Możemy porównać je do klocków, z których budujemy całą stronę krok po kroku. Ich jakość, ilość oraz różnorodność bezpośrednio przekłada się na wygodę projektowania i efekt końcowy.

Elementor

Divi

Elementor w wersji PRO oferuje ponad 50 modułów, podzielonych na różne kategorie. Dodatkowo do dyspozycji mamy ponad 200 szablonów i tutaj należy pochwalić je za jakość wykonania oraz sam wygląd. Znajdziemy tu klasyczne i proste rozwiązania, ale również nowocześnie wyglądające sekcje, które w standardowym procesie wymagałyby godzin kodowania.

Divi oferuje ponad 40 modułów, gdzie znajdziemy sekcje Call to Action, slidery, galerie, szablony blogowe czy formularze. Cały proces tworzenia strony ułatwia ponad 800 przygotowanych layoutów podzielonych na różne kategorie, między innymi biznes, ecommerce, technologia czy usługi.

Jakość kodu

Mimo iż edytory wizualne wydają się idealnym rozwiązaniem, to przez wielu programistów uważane są za zbyt rozbudowane i obciążające witrynę. Jak jest w praktyce?

Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniej optymalizacji strony. Bez niej każda strona korzystająca z WordPressa narażona będzie na niepotrzebne rozrastanie się i zużywanie zbyt dużej ilości zasobów. Co więcej, szybkość działania strony od maja tego roku zostanie oficjalnie czynnikiem wpływającym na pozycje w rankingach.

Odnośnie do samego kodu Elementor ma dużo lepszą opinię wśród programistów. Cechuje się czystym kodem, który nawet po wyłączeniu wtyczki pozostawia prawidłową strukturę. Przekłada się to również na samą wydajność strony – Elementor wykazuje niewielką przewagę w tej kwestii.

Ile to kosztuje?

Wszystko wygląda pięknie, ale jak to się mówi „diabeł tkwi w szczegółach”. Ile taka wygoda będzie nas kosztować?

WordPress Elementor

Należy zacząć od tego, że w przeciwieństwie do konkurencji, WordPress Elementor oferuje całkowicie bezpłatny plan, który mimo ograniczeń daje już sporo możliwości. Za darmo otrzymujemy wizualny edytor tworzący responsywne strony, a do tego ponad 40 podstawowych widgetów i 30 szablonów.

Płatne plany zwiększają ilość dostępnych modułów, pozwalają korzystać z kreatora motywów, tworzyć formularze, popupy i sklepy. Różnice w cenach płatnych planów polegają jedynie na ilości licencji dla każdego z nich.

  • FREE – Darmowy plan
  • PERSONAL – 49 USD / rok na jedną witrynę
  • PLUS – 99 USD / rok na 3 witryny
  • EXPERT – 199 USD / rok na 1000 witryn

WordPress Divi

Co prawda Divi nie udostępnia bezpłatnej wersji, ale za to jest dużo tańszy, jeśli chcemy tworzyć większe ilości stron. Oba dostępne plany nie są ograniczone ilością użytkowników ani witryn! Roczna licencja WordPress Divi kosztuje 89 USD i oferuje pełną funkcjonalność. Drugi z dostępnych planów kosztuje 249 USD i nie różni się niczym pod względem możliwości, natomiast nie wymaga odnawiania, gdyż kupujemy w ten sposób dożywotnią licencję.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Podsumowanie

Elementor vs Divi – co wybrać? Nasze porównanie jasno pokazuje, że mimo innego mechanizmu u podstaw działania, to bliźniacze rozwiązania, które idą prawie łeb w łeb niezależnie od analizowanego aspektu.

To bezpieczne, łatwe w obsłudze i szybkie narzędzia, pozwalające nawet absolutnie początkującej osobie stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę internetową. Elementor zyskuje lekką przewagę w kwestii dostępnych modułów, dostępnych rozwiązań od partnerów, a także jakości samego kodu. Divi niewiele mu jednak ustępuje, a przy tym proponuje dużo bardziej atrakcyjny model licencyjny.

Elementor

  • Wizualny edytor stron na żywo
  • Responsywny design stron
  • Duża biblioteka modułów
  • Tworzenie pop-upów
  • Darmowy plan z dużymi możliwościami
  • Lepszej jakości kod
  • Dość wysokie ceny
  • Brak dożywotniej licencji

Divi

  • Wizualny edytor stron
  • Kreator motywów – globalne elementy
  • Responsywny layout tworzonych stron
  • Testy A/B do sprawdzania i optymalizowania projektów
  • Możliwość wykupienia dożywotnej licencji
  • Minimalnie większe obciążenie witryny
  • Brak opcji tworzenia pop-upów

Należy pamiętać o tym, że w przypadku korzystania z Elementora lub Divi odpowiednia optymalizacja strony będzie miała jeszcze większe znaczenie niż normalnie. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy skontaktuj się z nami – rozwiążemy każdy problem!

Zdjęcie: Unsplash.com

4.9/5 - (21 votes)
Picture of Adrian Jędrzejczyk
Adrian Jędrzejczyk
Pasjonat nowych technologii, a w wolnych chwilach także fotograf. Z przyjemnością pisze o WordPressie i możliwościach tej platformy. Gdy nie tworzy tekstów do publikacji internetowych ładuje akumulatory w bieszczadzkiej drewnianej chacie z dala od zgiełku miasta.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.