Skąd bierze się popularność WordPress na całym świecie?

podium

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Mówi się, że internet WordPressem stoi, ale co to tak naprawdę oznacza? Jak bardzo WordPress jest popularny i czemu to zawdzięcza? W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy główne powody, dla których właściciele witryn internetowych wybierają ten CMS i sprawdzimy aktualne statystyki. Zapraszamy!

W tym artykule:

  • WordPress w liczbach
  • Co wpływa na wciąż rosnącą popularność WordPress CMS?

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

WordPress w liczbach

Co prawda WordPress zaczynał swoją internetową karierę jako typowy system zarządzania treścią na blogach, to lata ewolucji sprawiły, że stał się jednym z najbardziej uniwersalnych CMS-ów na rynku. Dowody?

Badania i ankiety wskazują, że aktualnie około 30-40% z wszystkich witryn na świecie obsługiwanych jest właśnie przez system WordPress! Co więcej, szacuje się, że w 2020 roku WordPress zasilał prawie 15% z najpopularniejszych na świecie stron internetowych.

Co wpływa na wciąż rosnącą popularność WordPress CMS?

Cena czyni cuda

Pierwsza kwestia wpływająca na popularność WordPressa to koszty związane z utworzeniem nowej strony internetowej. System jest całkowicie darmowy, a jedyne czego potrzebujemy to wykupiona domena i konto w serwisie hostingowym. Na tym koszty mogą się skończyć, gdyż wiele wtyczek i motywów będzie darmowa, a stworzenie podstawowej witryny internetowej nie wymaga zatrudnienia programisty czy administratora stron www.

Łatwość i swoboda tworzenia stron internetowych

WordPress to niespotykane do tej pory połączenie możliwości tworzenia stron internetowych, przy jednoczesnym braku wymagań technicznego doświadczenia użytkowników. Z instalacją CMS poradzi sobie praktycznie każdy, a sprawę dodatkowo ułatwiają dostępne u firm hostingowych automatyczne instalatory. Wystarczy wybrać domenę, skonfigurować konto admina i mamy gotową stronę.

Dla tych, którzy wolą zainstalować wszystko samemu polecamy nasz poradnik – Instalacja WordPress krok po kroku!

Baza motywów i wtyczek (w tym darmowych)

Na praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia stron internetowych wpływa przede wszystkim ogromna baza dostępnych dodatków, które doinstalujemy do naszej witryny.

Wtyczki do WordPress, zwane inaczej pluginami, to rozszerzenia dodające różne funkcjonalności naszej strony. Mogą wpływać na pozycjonowanie, dostarczać rozbudowanych statystyk odwiedzin, zwiększać bezpieczeństwo witryny, czy zwiększać komfort odwiedzających.

Motywy natomiast pozwalają dzięki kilku kliknięciom zmienić całkowicie wygląd naszej witryny. Bez konieczności zatrudniania projektanta stron internetowych każdy z nas może w jeden dzień stworzyć profesjonalnie wyglądającą wizytówkę firmy w sieci.

Najlepsze wtyczki i motywy zazwyczaj są płatne, ale co ważne, bardzo często do podstawowych zastosowań wystarczą nam wersje darmowe. Co ważne, nawet gdy zdecydujemy się na wersje premium, to nie kosztują one przesadnie dużo.

Łatwość zarządzania witryną

To właśnie z myślą o łatwym zarządzaniu treściami WordPress został stworzony. Dzięki niemu z edycją danych, czy dodaniem nowego artykułu poradzi sobie każdy użytkownik. Wszystko to zrobimy za pomocą przyjaznych wizualnych edytorów niewymagających absolutnie żadnej wiedzy o CSS odpowiadającym za wygląd strony ani języku PHP, w którym WordPress został napisany.

Bezpieczeństwo witryny

Kwestia bezpieczeństwa witryn opartych na CMS WordPress bywa dyskusyjna. Włamania na strony zdarzają się jednak na całym świecie i to niezależnie od tego w oparciu o jaką technologię zostały stworzone. Chociaż sam WordPress to wyjątkowo bezpieczny system, a ciągłe aktualizacje pozwalają spać spokojnie, to i tutaj zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Natomiast należy podkreślić, że najczęściej jest to skutkiem nieaktualizowania systemu

Dbając o bieżące aktualizowanie i wybieranie odpowiednich dodatków, absolutnie nie mamy się czym martwić. Zwłaszcza gdy dodamy logowanie dwuetapowe opisane ostatnio w artykule – 2FA w WordPress.

WooCommerce – WordPress to także sklepy internetowe

WordPres to jednak nie tylko blogi i strony firmowe, ale też sklepy internetowe, a to dzięki wtyczce WooCommerce. Po jej zainstalowaniu możemy do dowolnej strony zbudowanej na WP dodać w pełni funkcjonalny sklep internetowy. Co ważne, to także zrobimy za darmo! Jest to na tyle sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie, że w zeszłym roku ponad 20% z miliona najlepszych sklepów internetowych korzystało właśnie z WooCommerce.

WooCommerce to przede wszystkim:

  • jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na stworzenie własnego sklepu internetowego,
  • możliwość połączenia sklepu z zewnętrznymi serwisami analitycznymi jak na przykład Google Analytics,
  • jeden z najlepiej skalowalnych systemów e-commerce,
  • ogromna baza dodatków, dzięki którym z łatwością rozbudujemy sklep (np. dodając program lojalnościowy),
  • opcja sprzedawania dosłownie wszystkiego – produktów fizycznych, produktów cyfrowych, subskrypcji, płatnych spotkań, szkoleń czy usług.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Podsumowanie

Korzystanie w CMS WordPress to niespotykane w innych rozwiązaniach tego typu połączenie niskich kosztów i ogromnych możliwości. Należy jednak pamiętać o tym, że dowolność w edycji stron i łatwość dodawania kolejnych rozszerzeń może przekładać się na szybkość działania witryny. Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu strony szytej na miarę lub przyspieszenia działania Twojej witryny, chętnie służymy naszą wiedzą oraz doświadczeniem. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z nami!

4.8/5 - (13 votes)
Adrian Jędrzejczyk
Adrian Jędrzejczyk
Pasjonat nowych technologii, a w wolnych chwilach także fotograf. Z przyjemnością pisze o WordPressie i możliwościach tej platformy. Gdy nie tworzy tekstów do publikacji internetowych ładuje akumulatory w bieszczadzkiej drewnianej chacie z dala od zgiełku miasta.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.