CTR to organiczny współczynnik klikalności. Jeżeli chcesz poprawić CTR w swojej witrynie WordPress to dobrze trafiłeś/aś. Ten artykuł zawiera kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci poprawić rankingi SEO i zwiększyć organiczny ruch na swojej stronie. Dowiedz się w jaki sposób możesz poprawić swój współczynnik klikalności organicznej teraz!
W tym artykule:
- Co to jest współczynnik klikalności (CTR)?
- Jak sprawdzić współczynnik klikalności?
- Poprawa współczynnika klikalności w WordPress
- Podsumowanie
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Co to jest współczynnik klikalności (CTR)?
Współczynnik klikalności określa odsetek użytkowników, którzy kliknęli w link w wynikach wyszukiwania. Załóżmy, że Twój artykuł pojawił się 100 razy w wynikach wyszukiwania pod określonym słowem kluczowym. Z tego 5 użytkowników kliknęło w link Twojego artykułu, aby go wyświetlić, zatem współczynnik klikalności (CTR) wynosi 5%.
Algorytmy wyszukiwarek analizują wydajność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania także na podstawie CTR co oznacza, że witryny mające wyższy współczynnik wyszukiwania są wyżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania.
Jak sprawdzić współczynnik klikalności?
Powyższy wzór przedstawia sposób obliczenia współczynnika klikalności (CTR).
Najprościej możesz sprawdzić współczynnik klikalności w Google Search Console.
Google Search Console jest bezpłatnym narzędziem oferowanem przez Google dla właścicieli stron internetowych. Pomaga kontrolować jak witryna radzi sobie w wynikach wyszukiwania.
Jeżeli jeszcze nie korzystasz z Google Search Console, przeczytaj ten poradnik aby dowiedzieć się jak dodać swoją witrynę. Po prawidłowej weryfikacji zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego Search Console i przejdź do zakładki Skuteczność
.
Poprawa CTR WordPress – jak to zrobić?
Teraz, gdy już wiesz czym jest współczynnik klikalności i jak go sprawdzać, możesz przejść do jego poprawienia. Najlepiej zacząć od tych stron, które mają wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania (np. TOP 10) jednak niski CTR.
1. Pisz przyciągające uwagę nagłówki i tytuły SEO
Pierwsze co rzuca się w oczy użytkownikowi podczas przeglądania wyników wyszukiwania to tytuł. Powinien być chwytliwy i przyciągający uwagę, aby skłonić uwagę do kliknięcia.
Postaraj się, aby tytuł był zwięzły, prosty i odnosił się do słowa kluczowego. Dzięki temu użytkownicy znajdą dokładnie to, czego szukają, a Ty zwiększysz CTR w swojej witrynie.
2. Pamiętaj także o pomocnych opisach w metatagach
Opis przy linku to także istotna kwestia – użytkownik widzi ją jako drugą zaraz po tytule. Zwróć uwagę, aby opisy przy Twoich wynikach wyszukiwania były czytelne, pomocne i zachęcały użytkowników do kliknięcia.
3. Zadbaj o proste adresy URL
WordPress tworzy strukturę adresów URL, które są przyjazne dla SEO. Gdy tworzysz na przykład artykuł, tzw. slug URL jest tworzony automatycznie. Po polsku jest to określone jako Bezpośredni odnośnik.
Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ jeżeli tytuł artykułu jest skomplikowany, bezpieczny odnośnik może być nieczytelny i niezrozumiały. Aby temu zaradzić, kliknij w ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu edytora treści.
3. Utwórz FAQ w witrynie (pytania i odpowiedzi)
FAQ to bardzo przydatne rozwiazanie dla jeszcze lepszego poznania Twoich usług lub produktów. Użytkownik może w szybki sposób znaleźć odpowiedź na swoje pytania zanim jeszcze się z Tobą skontaktuje. Utworzyć FAQ możesz w WordPressie za pomocą wtyczki.
FAQ to także dobry sposób na podniesienie swojej pozycji w wynikach wyszukiwania, a także wyświetlenie tych pytań i odpowiedzi w Google. Jak widzisz na poniższym przykładzie, Google pobiera sobie odpowiednio uschematyzowane pytania i odpowiedzi i wyświetla je pod linkiem prowadzącym do Twojej witryny.
4. Zainstaluj wtyczkę do SEO i skonfiguruj dynamiczne tytuły
Wtyczka do SEO pozwala na zautomatyzowanie niektórych procesów i dynamiczne tworzenie tytułów i opisów. Wyświetla także informacje o poziomie optymalizacji strony lub wpisu na bloga pod względem SEO. Rozpisaliśmy się nieco o Yoast, w artykule który może Cie zainteresować. Rozważ zainstalowanie wtyczki takiej jak Yoast SEO lub RankMath SEO.
5. Zadbaj o optymalizację WordPress pod kątem prędkości
Google podczas pozycjonowania bierze pod uwagę także prędkość Twojej witryny. Dlatego musisz wziąć pod uwagę czas wczytywania Twojego WordPressa i doświadczenie użytkownika.
Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które możesz już dzisiaj zastosować:
- Wybierz odpowiednią firmę hostingową.
- Zainstaluj i aktywuj wtyczkę do pamięci podręcznej
- Skompresuj grafikę, aby przyspieszyć ładowanie stron
- Jeżeli masz Klientów za granicą, rozważ użycie CDN
Na szczęcie mamy dla Ciebie ciekawy poradnik jak przyspieszyć WordPressa oraz darmowe e-booki, dzięki którym dowiesz się także jak zoptymalizować sklep internetowy WooCommerce lub zwiększyć konwersję.
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Podsumowanie
Jak widzisz, istnieje kilka dodatkowych elementów, które możesz wykonać samodzielnie, aby zwiększyć atrakcyjność swojej witryny w wynikach wyszukiwania, a dzięki temu zwiększyć konwersję i przychody. WordPress jest przyjazną platformą oferującą bardzo dużo opcji, a zewnętrzne wtyczki takie jak Yoast SEO czy RankMath SEO mogą Ci znacznie ułatwić tworzenie optymalnych treści pod SEO. Pamiętaj także, że bardzo istotnym elementem w SEO jest również prędkość działania Twojej witryny.
Źródło zdjęcia: Pixabay