Optymalizacja WordPress – poradnik dla nietechnicznych

joel-herzog-ny_5l4QKBnE-unsplash

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Twoja strona internetowa już działa, masz chęć ją rozwijać jednak nie uzyskujesz wysokich wyników. Sprawdzasz Google Analytics i odkrywasz, że współczynnik powracających użytkowników jest niski, a czas spędzony na Twojej stronie nie sugeruje dużego zainteresowania z ich strony. 

Bezpośrednią przeszkodą może być zbyt długi czas wczytywania Twojej witryny.

W takim razie jaki jest odpowiedni czas, a kiedy Twoi odbiorcy będą opuszczać stronę bo powiedzą “dość” i zaczną przeglądać witryny konkurencji? Ogólne zalecenia są takie, aby strona wczytywała się nie dłużej niż 2 sekundy. Każda sekunda mniej może zwiększyć Twoją konwersję i poprawić UX – czyli doświadczenie użytkownika na Twojej stronie.

Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które opiszę w tym poradniku jak skrócić czas wczytywania i na co zwrócić uwagę.

W tym artykule:

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

1. Pomiar prędkości witryny 

Zanim zaczniemy, proponuję Ci przetestowanie swojego obecnego wyniku za pomocą kilku narzędzi. Pomogą Ci one również zorientować się, które obszary można zoptymalizować.

Test prędkości wykonuj zawsze najlepiej w trybie prywatnym przeglądarki (incognito) gdy nie jesteś zalogowany/a do WordPressa i przeprowadzaj go kilkakrotnie pod rząd. Nie zawsze pierwszy wynik będzie najbardziej miarodajny. Podczas dokonywania pomiarów zawsze wybieraj lokalizację najbliższą tej gdzie znajduje się serwer z plikami Twojej strony, a nie Twojej fizycznej lokalizacji. W GT Metrix, aby zmienić lokalizację należy założyć darmowe konto. Aby sprawdzić gdzie jest serwer z Twoją witryną, możesz użyć narzędzia Check Host

Wykonanie kopii zapasowej

Ponieważ optymalizacja to proces, który mocno ingeruje w kod źródłowy Twojej witryny, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, zalecam Ci wykonanie kopii zapasowej WordPressa, aby w razie problemów móc w każdej chwili ją przywrócić.

Kopię zapasową możesz wykonać za pomocą kilku narzędzi, takich jak na przykład wtyczka Updraft Plus.

2. Przyspieszenie strony WordPress – kilka porad

Zoptymalizuj zdjęcia na stronie

Zdjęcia to najcięższe elementy na Twojej stronie, dlatego ważne aby ich rozmiar był jak najmniejszy, ponieważ one mogą w dużym stopniu odpowiadać na wolne wczytywanie strony WordPress.

 1. Zredukuj rozmiar zdjęć – przy dodawaniu zdjęć do biblioteki WordPressa rozmiar zdjęć powinien być dopasowany do tego jaki będzie wyświetlał się na stronie. Jeżeli na przykład Twoje logo będzie zajmowało małą część w nagłówku, nie musi ono być umieszczone na serwerze w bardzo dużej rozdzielczości. Użyj dowolnego programu graficznego do obróbki zdjęć i zmniejsz jego rozmiar przed dodaniem na stronię.
 2. Skompresuj zdjęcia – po zmianie rozmiaru zdjęć możesz także dokonać optymalizacji za pomocą internetowego narzędzia Compressor.io lub wtyczki WordPress. Wtyczki w wersji darmowej mają czasem ograniczenia, ale wartą uwagi jest na przykład ShortPixel.

Rozważ użycie CDN

CDN jest przydatne gdy Twoja witryna ma zasięg globalny. Wówczas, jej pliki są umieszczane na serwerach na całym świecie w ramach jednej sieci, co powoduje, że użytkownicy z innego kontynentu mogą spodziewać się znacznie szybszego czasu wczytywania, gdyż pliki witryny są pobierane z pobliskiego serwera co znacznie skraca czas przesyłu.

Na początek idealne jest darmowe konto w Cloudflare. Możesz aktywować CDN nie ponosząc dodatkowych kosztów, a otrzymać zadowalające wyniki. Pamiętaj jednak, aby zmierzyć faktyczny czas wczytywania, ponieważ jeżeli Twoja witryna ma zasięg tylko lokalny, CDN może nie dać zadowalających rezultatów pod kątem prędkości, a nawet nieco wydłużyć czas wczytywania. 

Zoptymalizuj kod źródłowy witryny

Brzmi to dość poważnie, ale na początek mam dla Ciebie kilka wskazówek, które możesz zrobić samemu jednak należy do tego podejść bardzo ostrożnie i trzeba wiedzieć dokładnie co się robi. 

 1. Aktualizacje – na początek przeprowadź aktualizacje WordPressa, wtyczek i motywu do najnowszej wersji. Często przestarzałe oprogramowanie może bezpośrednio wpłynąć na czas wczytwania strony WordPress. Przed rozpoczęciem tej operacji, upewnij się, że posiadasz wykonaną wcześniej kopię zapasową ponieważ istnieje ryzyko, że po aktualizacji może pojawić się jakiś konflikt i strona może nie działać jak powinna lub całkowicie przestać się wyświetlać
 2. Przejrzyj wtyczki – jeżeli po aktualizacji nie widzisz poprawy, sprawdź jakie posiadasz zainstalowane wtyczki. Zastanów się, które są Ci na prawdę potrzebne, a których nie używasz i można je usunąć. Zalecam, aby nie pozostawiać również wyłączonych wtyczek, tylko mieć zainstalowane te aktywne i używane. 
 3. Rozważ zmianę motywu – ogólnodostępne motywy są często przepełnione niepotrzebnym kodem, który może nie być efektywnie wykorzystywany na Twojej stronie. Bardzo ważną rzeczą jest dobrej jakości motyw w WordPressie. Zmiana motywu to jednak operacja bardzo inwazyjna i często wymaga dodatkowych poprawek i dostosowania. Tę opcję sugeruję gdy Twoja strona dopiero powstaje lub po zmianie motywu możesz upewnić się, że wszystko wygląda i działa prawidłowo lub jesteś w stanie to poprawić. 

Użyj wtyczki cache

To jest bardzo ważny element przy optymalizacji WordPressa. Przede wszystkim wtyczki cache takie jak WP Rocket lub darmowe – Autooptimize lub W3 Total Cache posiadają w swoich opcjach dodatkowe i wartościowe narzędzia. Należy być ostrożnym podczas ich stosowania. Najlepiej włączać każdy z nich po kolei i sprawdzać czy wyniki się poprawiły (a nie pogorszyły) oraz przetestować wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Jedne z najpopularniejszych opcji to:

 • Włączenie gzip – kompresowanie plików Twojej witryny
 • Minifikacja CSS, JS – usunięcie zbędnych znaków w kodzie, tak by przeglądarka podczas “czytania” strony od góry do dołu mogła to robić efektywniej
 • Opóźnienie wykonywania plików JavaScript – odłożenie wczytania skryptów, które nie są najistotniejsze na początku wczytywania strony internetowej (np. czat i inne zewnętrzne oprogramowanie)
 • Optymalizacja czcionek internetowych
 • Optymalizacja bazy danych
 • Preloading – wstępne ładowanie pamięci podręcznej
 • Wyłączenie osadzania treści z Twojego WordPressa na innych stronach
 • Wyłączenie domyślnych Emoji pobieranych z wordpress.org

Serwer i hosting

Ustawienia po stronie serwera również odgrywają kluczowe role, dlatego trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

 • Wybrać firmę hostingową oferującą wydajne serwery oraz dobre wsparcie,
 • Sprawdzić czy na serwerze jest włączona najnowsza wersja PHP
 • Sprawdzić limit pamięci PHP – jeżeli jest niższy niż 256MB warto zwrócić się do firmy hostingowej z prośbą o podniesienie.
 • Rozważyć użycie CDN, o którym pisałem powyżej
opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Podsumowanie

 • Pamiętaj, że optymalizacja WordPressa to nigdy nie jest proces jednorazowy. Każda witryna na WordPressie wymaga stałej i bieżącej konserwacji, aby jej wydajność z czasem nie uległa pogorszeniu. Nieaktualizowane wtyczki, motyw i silnik WordPress oraz brak dokonywania cyklicznego czyszczenia bazy danych z nadmiaru danych może być przyczyną wolniej ładującej się strony WordPress.
 • Nie ma sensu na siłę starać się uzyskać 100% w PageSpeed ponieważ nie zawsze wynik jest adekwatny do rzeczywistego czasu wczytywania Twojej witryny. Warto skupić się na tym, aby czas ładowania był niższy, a nie zawsze wynik w PageSpeed idzie z nim w parze.
4.9/5 - (25 votes)
Picture of Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.