Dlaczego frazy kluczowe, SEO tytuły i opisy meta są tak ważne? [poradnik Yoast SEO]

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Metody pozycjonowania stron internetowych i poprawianie tym samym pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania zmieniają się z roku na rok. Co się zmienia? Coraz większe znaczenie ma jakość treści oraz jej odpowiednia optymalizacja. Jak to zrobić? W tym nam pomoże darmowa wtyczka Yoast SEO!

Mówiąc o optymalizacji treści mamy na myśli przede wszystkim frazy kluczowe, meta opisy oraz tytuły SEO. Dzięki nim poprawisz pozycję w rankingach, a to oznacza większy ruch w witrynie, większą liczbę potencjalnych klientów, a w końcu wzrost sprzedaży.

W tym poradniku:

 • Dlaczego należy optymalizować treści i opisy w WordPress?
 • Dlaczego optymalizacja pod kątem SEO jest tak ważna?
 • Jak dodać frazy kluczowe i meta opis w WordPress?
 • Jak zainstalować i aktywować Yoast SEO?
 • Analizuj frazy kluczowe w Yoast SEO
 • Dodaj meta opis i stwórz tytuł SEO za pomocą wtyczki Yoast
 • Wskazówki dotyczące treści od Yoast SEO

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Dlaczego należy optymalizować treści i opisy w WordPress?

Frazy kluczowe, SEO tytuły oraz meta opisy to kluczowe informacje dla robotów indeksujących zbierających informacje o treści umieszczonej na danej stronie. To tam powinny znaleźć się najważniejsza słowa, które mają być odzwierciedleniem haseł wpisywanych przez użytkowników w oknie wyszukiwarki. 

SEO tytuł oraz meta opis zostaje to informacje wyświetlane za każdym razem, gdy strona pojawi się w organicznych wynikach wyszukiwania. Oto przykład:

Na niebiesko wyświetlany jest link, który jest właśnie SEO tytułem. Poniżej znajduje się meta opis.

Meta opis jest tak naprawdę częścią kodu i zostaje umieszczony w jej nagłówku. Nie wyświetla się nigdzie podczas wizyty na stronie, a korzystają z niego wyszukiwarki. Słowa kluczowe natomiast umieszczamy w treści widocznej podczas przeglądania strony.

Dlaczego optymalizacja pod kątem SEO jest tak ważna?

Wspomnieliśmy już, że wiele z technicznych zagadnień związanych z pozycjonowaniem stron internetowych traci na znaczeniu. Są jednak takie aspekty, które wciąż stanowią absolutną podstawę i powinien o nie zadbać każdy właściciel witryny. Co ważne, dzięki wtyczkom takim jak Yoaset SEO, nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy! 

Jaki zatem wpływ na wysokość pozycji w wynikach wyszukiwania mają wspomniane słowa kluczowe, opisy i tytuły?

Słowa kluczowe

Pisząc o słowach kluczowych mamy na myśli frazy znajdujące się w treści strony – na przykład wpisu na blogu. To słowa mające największe znaczenie dla danej treści, które bezpośrednio przekładają się na wysokość wyświetlania jej w wynikach wyszukiwania.

Meta opis i tytuł SEO

Opisy i tytuły mają za zadanie przyciągnąć uwagę użytkowników korzystających z wyszukiwarki internetowej. Mimo iż same opisy meta nie mają dużego przełożenia na wysokość pozycji w rankingach, to gdy już się pojawią, w kilka sekund muszą zachęcić użytkownika do wejścia na Twoją stronę. 

Opisy meta powinny być tworzone na podstawie głównych fraz kluczowych dla treści. Dzięki temu wyszukiwane hasło zostaje w nich przez Google pogrubione i wzróci uwagę użytkownika.

Jak dodać frazy kluczowe i meta opis w WordPress?

Jedną z najlepszych wśród darmowych wtyczek ułatwiających proces optymalizacji treści pod kątem pozycjonowania jest Yoast SEO. To prawdziwy kombajn, który pozwoli Ci sprawdzić jakość contentu, a także przygotować skuteczne tytuły oraz meta opisy.

Jak zainstalować i aktywować Yoast SEO?

Yoast SEO zainstalujesz bezpośrednio z poziomu WordPress admin panel:

 • Wybierz z menu bocznego „Wtyczki”, a następnie „Dodaj nową”.
 • W sekcji z WordPress plugins wpisz w oknie wyszukiwania „Yoast SEO”.
 • W prawym rogu kliknij „zainstaluj”, a następnie „włącz”.
 • Gotowe!

Co ważne, wtyczki nie musisz nawet specjalnie konfigurować. Po instalacji jest od razu gotowa do działania. Od momentu jej instalacji, w trybie tworzenia lub edycji każdego posta czy strony, znajdziesz szereg pól do uzupełnienia i wskazówki dotyczące Twoje treści.

Frazy kluczowe w Yoast SEO

W darmowej wersji wtyczki do każdego wpisu lub strony możesz przypisać jedną frazę kluczową, która zostanie odpowiednio przeanalizowana. Dzięki temu łatwo i szybko sprawdzisz, czy Twoja treść jest wystarczająco dobrze zoptymalizowana pod kątem pojawiania się w wynikach wyszukiwania. Yoast SEO sprawdzi między innymi:

 • nasycenie frazą kluczową,
 • obecność frazy we wstępie, tytule, odnośniku,
 • długość frazy kluczowej.

Płatna wersja wtyczki pozwoli CI śledzić większą ilość słów kluczowych, a także uzyskać podpowiedzi w postaci powiązanych fraz.

Dodaj meta opis i stwórz tytuł SEO za pomocą wtyczki Yoast

Kolejnym etapem optymalizacji Twojej treści będzie dodanie tytułu SEO oraz meta opisu. To również zrobisz z poziomu sekcji wtyczki Yoast SEO znajdującej się pod edytorem.

Yoast SEO sprawdza między innymi czy długość wpisanego tytułu oraz opisu jest prawidłowa. Zielony pasek oznacza idealną długość, pomarańczowy natomiast informuje, że wprowadzony tekst jest zbyt krótki lub zbyt długi. Nad formularzami do wpisania meta danych zobaczysz podgląd wyniku wyszukiwania po wprowadzonych zmianach.

Wskazówki dotyczące treści od Yoast SEO

Oczywiście na tym funkcje wtyczki się nie kończą. Twój content analizowany jest kompleksowo i otrzymasz wiele wskazówek – na przykład co do stosowania strony biernej, rozkładu nagłówków, ale także linkowania czy atrybutów alt dla obrazków. Twoim zadaniem przed każdorazową publikacji treści powinno być osiągnięcie wyniku na zielono – czyli uśmiechniętej buźki.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Podsumowanie

Opisane powyżej metody to absolutne podstawy w pozycjonowaniu. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ostatnie aktualizacje algorytmów kładą coraz większy nacisk na samą treść i jej optymalizację. Stosując się do zaleceń wtyczki, dobierając odpowiednie frazy i regularnie osiągając zielone wyniki w Yoast SEO z pewnością pozycja Twojej strony w rankingach organicznego wyszukiwania szybko wzrośnie. Jeśli natomiast potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w zarządzaniu swoją stroną – napisz do nas!

Zdjęcie: unsplash.com

4.9/5 - (24 votes)
Adrian Jędrzejczyk
Adrian Jędrzejczyk
Pasjonat nowych technologii, a w wolnych chwilach także fotograf. Z przyjemnością pisze o WordPressie i możliwościach tej platformy. Gdy nie tworzy tekstów do publikacji internetowych ładuje akumulatory w bieszczadzkiej drewnianej chacie z dala od zgiełku miasta.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.