Każdego dnia w internecie powstają setki nowych biznesów. Aktualna sytuacja gospodarcza ściśle powiązania z pandemią też ma na to spore przełożenie i coraz więcej specjalistów i małych firm zaczyna oferować swoje usługi online.
Jaki jest jeden z najłatwiejszych sposobów na rozpoczęcie przygody z biznesem w sieci? Zdecydowanie będzie nim stworzenie kursu online. Jak się do tego zabrać? Czy możesz do tego wykorzystać dedykowane WordPress plugins? Poradnik, który dziś prezentujemy, odpowiada na wszystkie najważniejsze pytania. Zapraszamy!
Internet WordPressem stoi i z tym nie można dyskutować. To rozwiązanie idealnie sprawdzające się, jako baza dla blogów i serwisów internetowych. Jednak czy to także platforma, na której bez problemu sprzedasz swój kurs online? Tak! Co więcej, jest to łatwiejsze, niż Ci się wydaje.
W tym poradniku:
- Czego potrzebujesz, aby stworzyć kurs online?
- Najlepsze WordPress plugins do tworzenia kursów online
- Learndash
- MemberPress Courses
- WP Idea
- Nasz wybór
- Jak wypromować kurs online na WordPressie?
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Czego potrzebujesz, aby stworzyć kurs online?
Sprzedaż kursów online to bardzo popularny pomysł na biznes. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, ani specjalistycznej wiedzy. Tak naprawdę potrzebujesz tylko cztery rzeczy, z czego większość jest darmowa!
- Domena – od tego zaczynamy. Wybierz adres strony, który będzie przyciągał uwagę potencjalnych kursantów. Jeśli chcesz pracować nad marką osobistą, możesz wybrać domenę ze swoim nazwiskiem.
- Hosting – miejsce, gdzie zainstalujesz WordPressa oraz wgrasz pliki witryny i kursu.
- Skonfigurowany WordPress – jeśli nie wiesz jak to zrobić, koniecznie sprawdź nasz wpis Instalacja WordPress krok po kroku.
- Wtyczka do zarządzania eLearningiem (tak zwany LMS) – czyli WordPress plugin do tworzenia i zarządzania kursami.
Najtrudniejszym zadaniem będzie dla Ciebie wybór odpowiedniej wtyczki, która pozwoli na udostępnienie kursantom Twoich materiałów. Dlatego poniżej przygotowaliśmy trzy propozycje idealne do wykorzystania przy tworzeniu dowolnego kursu online – niezależnie od tego, jaką formę prezentacji preferujesz.
Najlepsze WordPress plugins do tworzenia kursów online
Learndash
Learndash to jedna z najpopularniejszych wtyczek, która stworzona została na bazie wieloletniego doświadczenia w sektorze edukacji. Możliwości Learndash docenią zarówno osoby początkujące, tworzące pierwsze kursy, ale też profesjonaliści zajmujący się nauczaniem online od lat.
Główną zaletą Learndash jest połączenie wielu zaawansowanych funkcjonalności z wręcz banalną obsługą. Nie posiadając nawet grama doświadczenia z zakresu administracji stronami, bez problemu stworzysz interaktywne lekcje i kursy, z quizami, certyfikatami, a nawet forami dla uczniów, gdzie kursanci będą mogli się wzajemnie komunikować i pomagać w rozwiązywaniu zadań.
Co ważne, Learndash bez problemu integruje się z innymi popularnymi rozwiązaniami, takimi jak WooCommerce czy Slack.
Cena: od 159 dolarów za licencję na pojedynczą witrynę. W cenie: nieograniczona ilość kursów i użytkowników, odznaki i certyfikaty, generator quizów, darmowe integracje oraz roczna pomoc techniczna z aktualizacjami.
MemberPress Courses
Jedną z najlepszych dostępnych wtyczek do tworzenia kursów w oparciu o CMS WordPress jest także MemberPress. To rozbudowana wtyczka, która pozwala łatwo i szybko stworzyć profesjonalnie wyglądający kurs internetowy. Nie brakuje tu opcji przygotowywania wirtualnych klas (tryb classroom) czy sprawdzania postępów uczniów, a nawet udzielania im pomocy, gdy utkną na pewnym etapie.
Interfejs wtyczki jest intuicyjny i prowadzi za rękę użytkownika, nie wymagając przy tym znajomości programowania, ani zarządzania panelem administracyjnym WordPress. Z tworzeniem kursu poradzisz sobie, nawet jeśli to będzie Twoja pierwsza strona.
Cena: najtańszy plan BASIC kosztuje 149 dolarów, a licencja obejmuje obsługę jednej strony. Nawet w najtańszym planie MemberPress nie określa maksymalnej liczny uczniów oraz materiałów, a także gwarantuje rok pomocy technicznej i darmowych aktualizacji.
WP Idea
Jeśli szukasz rozwiązania, które umożliwi Ci stworzenie kursu na swojej stronie, możesz także skorzystać z produkcji polskich programistów. WP Idea bazuje na przyjaznym kreatorze tworzenia kursów internetowych, w którym odnajdzie się każdy – bez względu na poziom doświadczenia w administrowaniu stronami. Jedyne co musisz zrobić to dostosować do swoich wymagań przygotowany przez programistów szablon.
Poza aspektami związanymi z samym tworzeniem kursów, WP Idea oferuje pakiet funkcji pozwalających zarządzać subskrypcjami (poprzez integracje z Frashmail i MailChimp), płatnościami, a nawet wystawianymi fakturami.
Autorzy wtyczki oferują darmową instalację wtyczki na wybranej witrynie oraz 15 dni testów gratis, które wraz z 30-dniowym czasem na rezygnację z usługi, daje 45 dni na bezpłatne sprawdzenie usługi.
Cena: podstawowy plan START kosztuje aktualnie 997 złotych. W tej cenie otrzymasz nieograniczony kreator kurów, integracje z systemami płatności, fakturowania oraz systemami mailingowymi. Licencja obejmuje rok wsparcia technicznego i darmowych aktualizacji.
Nasz wybór:
W pierwszej kolejności polecamy sprawdzić ofertę Learndash – to najbardziej kompletne rozwiązanie, które sprawdzi się w tworzeniu dowolnego kursu. Co ważne, już od 189 dolarów, czyli tylko 30 USD więcej od wersji podstawowej, otrzymasz licencję na 10 stron!
Jak wypromować kurs online na WordPressie?
Mimo iż może wydawać Ci się zupełnie odwrotnie, to samo stworzenie kursu będzie najmniejszym problemem. Najwięcej pracy powinieneś przeznaczyć na jego wypromowanie. Na szczęście i tutaj WordPress jest jednym z najbardziej przyjaznych rozwiązań na rynku, a co więcej, zaczniesz wdrażać swój plan marketingowy ograniczając inwesycje do minimum.
Stwórz landing page – stronę sprzedażową dla kursu
Pierwszą kwestią, o którą powinieneś zadbać będzie stworzenie landing page. Jest to dedykowana strona docelowa mająca tylko jedno zadanie – jak najlepiej opisać Twój kurs, zebrać dane (e-mail) od osób zainteresowanych, lub przekierować do strony sprzedaży.
Jak stworzyć pierwszy landing page? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań – przykładowo landingi.com lub SeedProd.
Zadbaj o podstawy SEO – pozycjonowanie w WordPressie np. za pomocą SEO Yoast
Wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania są głównym źródłem odwiedzin większości stron w internecie. Dlatego już od samego początku powinieneś zadbać o odpowiednią optymalizację treści – a w tym opisy meta i frazy kluczowe. Nie masz w tym żadnego doświadczenia? Nic nie szkodzi. Wtyczki takie jak All in One SEO czy SEO Yoast poprowadzą Cię za rękę i podpowiedzą co zrobić, aby strona kursu lepiej się pozycjonowała.
Zacznij budować listę e-mailową – WordPress newsletter
W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o zbieraniu adresów e-mail na stronie kursu stworzonej na WordPress. Newsletter to jedna z kluczowych strategii przy sprzedaży produktów online. Dużo osób może chcieć przemyśleć zakup, wrócić później. Dlatego opuszczą stronę bez zakupu, a wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że już do Ciebie nie wrócą. Co zatem zrobić? Powinieneś zaproponować im zapis do newslettera! Dzięki temu będziesz docierać do osób, które wciąż zastanawiają się nad zakupem. Wyślesz im bezpłatną próbkę lub specjalny kod promocyjny zachęcający do zakupu.
Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań do obsługi e-mail marketingu są MailChimp oraz Freshmail.
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Podsumowanie
Jak widzisz, WordPress to nie tylko proste blogi i małe serwisy internetowe. Za jego pomocą stworzysz kompletną stronę z płatnym kursem online. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi zaczniesz swoją przygodę z biznesem w sieci i zaczniesz sprzedawać swój autorski kurs. Pamiętaj, że aby to zrobić, nie potrzebujesz znać się na programowaniu, ani zarządzaniu stroną. Jednak jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w tworzeniu strony lub jej zarządzaniu to służymy pomocą!
Zdjęcie: Unsplash.com