Audyt SEO witryny WordPress – jak przeprowadzić go samemu?

audyt seo

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Pozycjonowanie stron internetowych to skomplikowany proces, w którym najczęściej pomagają nam specjaliści trzymający rękę na pulsie bezustannych zmian w pracy algorytmów Google. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawowe czynności wpływające na pozycję w rankingach organicznych wyników wyszukiwania, możemy zrobić na własną rękę. Jak przeprowadzić szybki audyt SEO witryny opartej na WordPressie? Dziś podpowiemy Wam 7 punktów obowiązkowych!

W tym poradniku:

  • Co to jest audyt SEO?
  • Widoczność witryny dla wyszukiwarek
  • Bezpieczeństwo witryny – HTTPS
  • Kanibalizacja słów kluczowych
  • Niedziałające linki
  • Metatagi SEO
  • Szybkość działania witryny i wersja mobilna
opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Co to jest audyt SEO i jak się do niego przygotować?

Cały proces pozycjonowania dzielimy na czynności on-site oraz off-site, ale w przypadku podstawowego audytu skupiamy się raczej na samym działaniu naszej witryny. Audyt SEO ma na celu sprawdzenie tego, czy nasza witryna jest właściwie zoptymalizowana pod kątem algorytmów giganta z Mountain View.

Przed rozpoczęciem audytu SEO na WordPress warto zaopatrzyć się w narzędzia usprawniające ten proces. Tutaj specjaliści od pozycjonowania najczęściej polecają wtyczkę YOAST SEO. W większości przypadków w zupełności wystarczy nam jej darmowa wersja, ale warto podkreślić, że YOAST SEO Premium da nam dostęp do bardziej zaawansowanych opcji.

Skoro wiemy już, czym jest audyt SEO dla WordPress i mamy zainstalowaną odpowiednią wtyczkę, możemy przejść do samej analizy naszej witryny. Oto 7 kroków, od których sugerujemy, aby zacząć:

Sprawdź, czy witryna jest widoczna dla wyszukiwarek

Pierwsza i absolutnie podstawowa kwestia to sprawdzenie, czy dana witryna jest w ogóle widoczna dla internetowych wyszukiwarek. Trzeba pamiętać o tym, że panel WP oferuje możliwość wyłączenia takiej opcji, a wtedy algorytmy Google nie będą wyświetlały naszych stron w wynikach wyszukiwania. Po co to robić? Najczęściej wyłączamy indeksowanie witryny w czasie jej tworzenia lub dokonywania większych zmian, tak by Google przeanalizowało już gotową wersję.

Aby sprawdzić, czy nasza strona jest indeksowana, należy z poziomu panelu administracyjnego WP przejść do ustawień, a następnie do zakładki „czytanie”. Tam znajdziemy pole „widoczność w wyszukiwarkach”, które powinno być odznaczone.

Widoczność witryny w wyszukiwarce Google możemy też sprawdzić manualnie, posługując się operatorem „site”, co ograniczy wyniki do tylko jednej wskazanej witryny – na przykład site:wordcare.eu.

Zadbaj o bezpieczeństwo (protokół HTTPS)

Warto pamiętać o tym, że bezpieczeństwo naszej witryny przekłada się na wysokość osiąganych pozycji w SERP-ach. Dzieje się tak dlatego, iż Google oraz inne wyszukiwarki w pierwszej kolejności wyświetlają zabezpieczone adresy, które nie stanowią dla użytkowników zagrożenia. Tym sposobem wyższy priorytet otrzymują witryny posiadające certyfikat SSL zapewniający szyfrowanie połączenia pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika.

Co więcej, w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia, przeglądarki mogą wyświetlać alert o potencjalnych zagrożeniach, a to skutecznie potrafi zniechęcić do odwiedzenia danej witryny.

Rozpraw się z kanibalizacją słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych oznacza tak naprawdę konkurowanie samemu ze sobą w wynikach wyszukiwania. Dzieje się tak wtedy, gdy więcej niż jedna strona zoptymalizowana jest na te same frazy. Co może być przyczyną?

  • Brak tagów kanonicznych – Dzięki nim wskazujemy kanoniczne adresy, czy te najistotniejsze z punktu widzenia SEO. W ten sposób wyeliminujemy na przykład wyświetlanie się kolejnych stron danej kategorii i unikniemy duplikowania treści. Co więcej, w ten sposób też określimy to, czy Google ma indeksować adres z www lub bez niego.
  • Powielone słowa kluczowe – Analizę najlepiej przeprowadzić w formie tabeli, a do każdego adresu dopasować konkretne frazy. Gdy już je ustalisz, zoptymalizuj znajdujące się w witrynie podstrony i wpisy blogowe pod kątem wybranych haseł.

Znajdź i napraw uszkodzone linki

Kolejna kwestia, która negatywnie wpływa na moc pozycjonowania witryny, to niedziałające linki – czyli te prowadzące do nieistniejącej strony lub kierujące pod błędnie wpisany adres. Audyt SEO dla WordPress to najlepsza okazja do tego, aby zająć się również tym zagadnieniem. Od czego zacząć? Oczywiście możemy zrobić to manualnie, ale zdecydowanie szybciej będzie, jeśli skorzystamy z dedykowanego narzędzia. Co polecamy? Przede wszystkim MonsterInsights, czyli rozbudowaną wtyczkę analityczną pozwalającą między innymi na śledzenie i wskazywanie uszkodzonych odnośników.

Sprawdź metatagi

Wspominaliśmy już o przeglądzie słów kluczowych, ale na tym optymalizacja wpisów i stron się nie kończy. Warto także przeanalizować metatagi, czyli znaczniki, które ułatwiają algorytmom Google indeksowanie i zrozumienie konkretnych stron. Podstawowymi narzędziami w SEO są metatagi title oraz description. To właśnie zawarte w nich informacje zostaną wyświetlone w ramach podglądu naszej strony w wynikach wyszukiwania. Gdy je pominiemy, algorytm Google automatycznie sam dobierze te wartości, co zazwyczaj nie jest najlepszym rozwiązaniem. Na zarządzanie podstawowymi tagami pozwala praktycznie każda wtyczka SEO – w tym wspomniana wcześniej YOAST SEO.

Zadbaj o szybkość działania witryny i dostosuj ją do urządzeń mobilnych

Wskaźniki dotyczące tego, jak szybko działa nasza witryna i czy została dostosowana do wyświetlania na ekranach smartfonów, od jakiegoś czasu mają realne przełożenie na wysokość zajmowanych pozycji w rankingach wyszukiwania organicznego. Dzieje się tak dlatego, iż Google na pierwszym miejscu stawia wrażenia użytkowników z odwiedzin danej strony – liczy się zatem wysokiej jakości treść oraz wygodna i szybka obsługa.

Tutaj jednak trzeba nadmienić, że optymalizacja witryny WordPress pod tym kątem nie należy do najłatwiejszych zadań i najczęściej wymaga znajomości zagadnień związanych z administracją stronami, a często też programowania.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Podsumowanie

Podstawowy audyt SEO witryny WordPress to wbrew temu, co mogłoby się wydawać, dość nieskomplikowany proces i każdy administrator lub właściciel witryny powinien przeprowadzać go raz na jakiś czas. Dzięki temu na bieżąco rozwiązujemy ewentualne problemu, które realnie mogą wpływać na spadki pozycji w rankingach wyszukiwania, a co za tym idzie zmniejszać ilości konwersji oraz sprzedaży.

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy w bardziej zaawansowanych operacjach w obrębie swojej witryny i chcesz postawić na dostosowane do konkretnych wymagań rozwiązania, pozostajemy w gotowości i służymy naszą wiedzą oraz doświadczeniem. Wszystkich zainteresowanych współpracą w zakresie zarządzania i optymalizacji WordPress zapraszamy do kontaktu.

zdjęcie główne: unsplash.com

5/5 - (2 votes)
Picture of Adrian Jędrzejczyk
Adrian Jędrzejczyk
Pasjonat nowych technologii, a w wolnych chwilach także fotograf. Z przyjemnością pisze o WordPressie i możliwościach tej platformy. Gdy nie tworzy tekstów do publikacji internetowych ładuje akumulatory w bieszczadzkiej drewnianej chacie z dala od zgiełku miasta.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.