Jak edytować functions.php ? Prosty poradnik

kod php

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Zdarza się, że programista WordPress musi dodać fragment niestandardowego kodu to witryny, aby otrzymać pożądaną funkcjonalność. Domyślnie, aby to zrobić należy zmodyfikować plik functions.php aktywnego motywu. Z pewnością, dla nowych użytkowników ta metoda może wydawać się skomplikowana i faktycznie należy posiadać odpowiednią wiedzę, aby modyfikować pliki .php motywu, natomiast istnieje metoda, pozwalająca dodać niestandardowy kod nawet przez początkującego użytkownika bez konieczności tworzenia motywu potomnego i bez stresu uszkodzenia witryny.

W tym poradniku, chcemy przedstawić Ci jak należy dokonywać zmian w pliku functions.php oraz na jakie rzeczy zwracać uwagę, tak aby przy najbliższej aktualizacji motywu, Twoje zmiany nie zostały nadpisane.

W tym artykule:

  1. Czym jest functions.php ?
  2. Środki ostrożności przy modyfikacji pliku functions.php
  3. Jak edytować functions.php za pomocą administratora WordPress
  4. Jak edytować functions.php pomocą klienta FTP
  5. Jak edytować functions.php za pomocą wtyczki (najbezpieczniejsza metoda)
  6. Poproś specjalistę o modyfikację
opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Czym jest plik functions.php ?

Jest to plik zawierający kod źródłowy, jak nazwa wskazuje, z istotnymi funkcjami PHP, które sprawiają, że witryna po prostu działa. Functions.php jest jak wtyczka WordPress, która aktywuje się wraz z motywem. Plik ten znajduje się w każdym motywie WordPress. Przykładowo w pliku functions.php możesz zdefiniować, że na stronie podziękowania za zamówienie ma pojawić się dodatkowy tekst, albo dodać nowy widżet do stopki. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Środki ostrożności przy modyfikacji pliku functions.php

Na początku pragniemy zaznaczyć, iż nie ponosimy odpowiedzialności za nieprawidłowe korzystanie z niniejszej instrukcji. Instrukcja jest jedynie wskazówką. Jeśli szukasz firmy, która Ci w tym pomoże, możesz na nas liczyć. Codziennie stawiamy czoła wyzwaniom związanym z WordPressem. Skontaktuj się z nami i przekaż opiekę witryny profesjonalistom.

Aby w sposób spokojny i bezstresowy dokonywać zmian w pliku functions.php, możesz zastosować kilka naszych porad. Polecamy! 🙂

Kopia zapasowa WordPress i bazy danych

Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji zalecamy kopię zapasową witryny i bazy danych, a przynajmniej samego pliku functions.php, który edytujesz. W najgorszym razie, podmienisz plik na oryginalny i strona powróci do poprawnego działania.

Utwórz motyw potomny

Pamiętaj, że jeśli będziesz dokonywać zmian w pliku functions.php rodzica, wówczas przy kolejnej aktualizacji Twoje zmiany zostaną nadpisane przez oryginalny kod dostarczony przez producenta. Dlatego wszelkie zmiany w pliku functions.php powinny być dokonywane w motywie potomnym.

Witryna testowa (staging)

Środowisko testowe, w którym możesz przetestować bez obawy przed wyłączeniem Twojej strony głównej (tzw. produkcyjnej) jest dobrą i często stosowaną praktyką. Wówczas możesz bezstresowo swoje modyfikacje.

Pojedyncze zmiany

Jeśli dodajesz nowe funkcje lub modyfikujesz istniejące, polecamy pojedynczo dokonywać zmian, zapisywać i sprawdzać. Wówczas łatwiej i szybciej dojdziesz do tego, która funkcja nie działa prawidłowo i uszkodziła Twoją witrynę.

Użycie wtyczki do dodawania funkcji

Jedną z metod dodawania nowych funkcji do functions.php jest uskutecznienie tego za pomocą wtyczki, która automatycznie „zablokuje” kod przed wykonaniem go w witrynie, co pozwoli powiadomić Cię o tym bez przykrych konsekwencji. Opisaliśmy to dalej w artykule.

Jak edytować functions.php za pomocą administratora WordPress

Jedna z metod, która pozwoli Ci na dokonanie zmian to administrator WordPress.

W tym celu przejdź do: Wygląd > Edytor motywu

Następnie otworzy się edytor motywu. Wybierz swój motyw (domyślnie będzie wybrany aktywny), który chcesz edytować i dopisz swój kod. Jeżeli nie widzisz opcji „Edytor motywu”, oznacza to, że funkcja została zablokowana w Twojej witrynie prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa. Za to odpowiedzialna może być wtyczka do zabezpieczeń lub po prostu definicja w pliku wp-config.php:

define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);

Jak edytować functions.php za pomocą klienta FTP

FTP czyli File Transfer Protocol lub SFTP czyli Secure File Transfer Protocol to szybki i łatwy dostęp do plików Twojej witryny WordPress. Możesz za pomocą klienta FTP/SFTP (program do połączenia) połączyć się ze swoją witryną i modyfikować pliki.

W tym celu polecamy program FileZilla, ale tak na prawdę możesz korzystać z dowolnego darmowego lub płatnego.

Aby edytować plik, wystarczy, że zalogujesz się poprzez FTP do swojej witryny i odnajdziesz plik functions.php.

Plik functions.php znajduje się w folderze Twojego motywu: wp-content/twojmotyw/

Pamiętaj jednak, aby zmian dokonywać w motywie potomnym, zatem nazwa folderu tego motywu będzie wyglądać w następujący sposób: twojmotyw-child

Po odnalezieniu pliku functions.php, skopiuj go na swój komputer i edytuj w swoim programie do edycji kodu. Następnie podmień plik w witrynie. Pamiętaj, aby poczekać aż skopiuje się w całości. Niekompletny plik może uszkodzić Twoją witrynę.

Jak edytować functions.php za pomocą wtyczki (najbezpieczniejsza metoda)

Tę metodę rekomendujemy ze względów bezpieczeństwa początkujących użytkowników, a także wygody i braku konieczności tworzenia motywu potomnego.

Dodatkowy niestandardowy kod PHP możesz wdrożyć za pomocą wtyczki Code Snippets.

Dlaczego polecamy to rozwiązanie mnie zaawansowanym (i nie tylko) użytkownikom?

  • Brak konieczności tworzenia motywu potomnego – wtyczka dopisuje kod niezależnie od aktywnego motywu, a po aktualizacji funkcje się nie usuwają
  • Dodatkowe funkcje widzisz w jednym miejscu i możesz szybko włączyć/wyłączyć poszczególny kod np. podczas debugowania
Dodane funkcje – panel wtyczki Code Snippets
  • Gdy wprowadzisz kod, który mógłby uszkodzić Twoją witrynę to przed dokonaniem zmian, wtyczka zablokuje próbę wdrożenia kodu, aby nie przeszkodzić w prawidłowym działaniu Twojej witryny.
Przykład próby aktywacji kodu zawierającego błąd, który mógłby uszkodzić witrynę.

Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która zarządza witrynami WordPress

Jeśli nie czujesz się pewnie w powyższych rozwiązaniach, możesz także przekazać wdrożenie kodu firmie, która zajmuje się zarządzaniem stronami WordPress. Wówczas będziesz mieć pewność, że Twój WordPress jest pod opieką i w dobrych rękach, a Ty możesz zająć się biznesem, a nie technicznymi aspektami swojej witryny.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Źródło: zdjęcie główne – pixabay.com, gif – giphy.com

5/5 - (3 votes)
Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.