Wtyczki WordPress – ile instalować?

puzzle-gd2e38caa7_1920

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Twoja witryna działa wolno, bo masz za dużo wtyczek. Ile razy to słyszałeś/aś? Czy to prawda? Niekoniecznie. Wiele osób zastanawia się ile wtyczek w WordPress jest optymalnych, aby witryna działała szybko i była bezpieczna. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale przede wszystkim tutaj śmiało można posłużyć się popularnym wyrażeniem – nie liczy się ilość, a jakość. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się kilku istotnych informacji.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

W tym artykule:

  1. Jak działają wtyczki WordPress
  2. Zła reputacja wtyczek WordPRess
  3. Wdrożenie kodu zamiast instalacja wtyczki WordPress
  4. Czy wszystkie płatne wtyczki są lepsze od darmowych?
  5. Rekomendowane wtyczki – darmowe i płatne

1. Jak działają wtyczki WordPress

Zanim zagłębimy się w temat, przedstawimy Ci kilka podstawowych informacji o tym jak działają wtyczki WordPress.

Wtyczka WordPress działa jak aplikacja w Twoim smartfonie. Każda pozwala na dodanie nowej funkcjonalności. W przypadku WordPressa może to być np. stworzenie sklepu internetowego, wdrożenie formularza kontaktowego czy integrację z firmą kurierską.

Tak jak sam WordPress, wtyczki są pisane w języku programowania PHP. Kod ten działa na serwerze, na którym jest umieszczona Twoja witryna a zatem wykorzystuje jego zasoby. Zatem jak się domyślasz z powyższego zdania, niesamowicie istotna jest dobra firma hostingowa WordPress, która zapewni Twojej witrynie odpowiednie zasoby, dzięki którym Twoja witryna będzie sprawnie działała.

2. Zła reputacja wtyczek WordPress

Wtyczki WordPress mają na celu rozszerzyć jego funkcjonalność, tak aby można było zrobić na nim praktycznie wszystko. 

Niektórzy użytkownicy bardzo ostrożnie podchodzą do instalowania kolejnych wtyczek w obawie przed spadkiem wydajności, problem z bezpieczeństwem lub niezawodnością. Często projektanci, programiści i technicy wsparcia w firmach hostingowych gdy rozwiązują jakiś problem często powtarzają: “To wtyczki spowalniają witrynę”. 

Niestety, to nie zawsze jest prawda, a doprowadziło to do obaw początkujących użytkowników przed każdą dodatkową wtyczką w swojej witrynie. 

Otóż jaka jest prawda? 

Fakt – każda dodatkowa wtyczka to dodatkowy kod PHP, który potencjalnie obciąża witrynę jednak mając nawet 70 zainstalowanych wtyczek, strona może funkcjonować bardzo sprawnie.

Tak! Nawet przy takiej ilości wtyczek, odpowiednio zoptymalizowana witryna na odpowiednim hostingu / serwerze dedykowanym może działać bardzo sprawnie.

Zatem, naszym zdaniem nie chodzi o ilość zainstalowanych wtyczek, ale o ich jakość. Prawda jest taka, iż możesz mieć dziesiątki dobrych wtyczek, które będą działać bez problemu, a jedną słabo zakodowaną, która obciąży Twoją witrynę na tyle, że jej czas wczytywania znacznie się wydłuży.

Nasi Klienci mając rozbudowane witryny często mają wiele zainstalowanych wtyczek. Nasz zespół sprawdza, które są potrzebne, a te faktycznie nieużywane są usuwane. 

Nasza rada: instaluj po prostu tyle wtyczek ile faktycznie potrzebujesz, a nieużywane usuwaj. Pamiętaj, aby sprawdzać wtyczkę przed instalacją.

Zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • ogólna ocena
  • ilość instalacji
  • zgodność z używaną przez Ciebie wersją WordPressa
  • data ostatniej aktualizacji

Informacje te znajdziesz w repozytorium WordPress podczas szukania odpowiedniej wtyczki.

3. Wdrożenie kodu zamiast instalacja wtyczki WordPress

Gdy przeszukiwałeś/aś Google w znalezienie sposobu na dodanie jakiejś funkcjonalności, zapewne zauważyłeś/aś, że dość powszechną praktyką jest również dodawanie np. gotowych wstawek kodu PHP (tzxw. snippetów) zamiast instalowania kolejnych wtyczek.

Uważamy, że ma to jak najbardziej sens, ale w momencie gdy użytkownik potrafi poprawnie wdrożyć kod (np. w motywie potomnym, a nie rodzica) oraz gdy wdrożenie niewielkiego kodu jest znacznie bardziej rozsądne niż instalowanie dodatkowej wtyczki.

Celem tych artykułów jest nie tyle zniechęcenie do korzystania z wtyczek, ale pokazanie jak się uczyć kodu. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie adekwatne do sytuacji.

Istnieją potrzeby użytkowników, które są na tyle rozbudowane, że pisanie własnego kodu nie jest wcale lepsze od zainstalowania dobrej jakościowo wtyczki, ponieważ wtyczka jest aktualizowana przez producenta na bieżąco, a zatem są wydawane poprawki bezpieczeństwa i zgodności z kolejnymi wydania WordPressa. Ponadto, jak wspominałem wcześniej, wtyczka to tak naprawdę dodatkowy kod PHP, który się instaluje i znaleźć ją można na liście wtyczek. 

4. Czy wszystkie płatne wtyczki są lepsze od darmowych?

Tutaj odpowiedź brzmi – nie. Nie wszystkie. Płatne wtyczki oferują zazwyczaj funkcjonalność niedostępną w darmowym odpowiedniku. Nie oznacza to jednak, że są idealnie zakodowane. W przypadku płatnych wtyczek, oprócz dodatkowej funkcjonalności, płacimy za wsparcie ze strony producenta oraz bieżące aktualizacje. Jednak nie można tego mylić z pojęciem, iż należy wybierać tylko płatne wtyczki, aby uczynić swoją witrynę bezpieczną, niezawodną i szybką.

5. Rekomendowane wtyczki – darmowe i płatne

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Podsumowanie

Do wtyczek WordPress należy podchodzić pragmatycznie. Instaluj te, które są Ci faktycznie potrzebne, a te z których już nie korzystasz – usuń. Pojęcie w stylu „zbyt dużo wtyczek jest przyczyną wolno działającej witryny” często nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ ważniejsza jest jakość wtyczek, a nie ich ilość.

Źródło zdjęć: Pixabay

5/5 - (2 votes)
Picture of Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.