WordPress role użytkowników i ich uprawnienia

Uprawnienia użytkowników WordPress

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Wbudowana funkcja grup użytkowników, a wraz z tym określenie odpowiednich uprawnień każdej z nich pozwala na zręczne zarządzanie użytkownikami WordPress. WordPress pozwala nam zdefiniować jaki rodzaj uprawnień ma zostać przypisany konkretnemu użytkownikowi. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad swoją treścią oraz minimalizujemy ryzyko, że osoba bez uprawnień będzie ingerować w aspekt techniczny naszej witryny.

W tym artykule:

  • Użytkownicy WordPress
  • Zarządzanie uprawnieniami użytkowników WordPress
  • Podsumowanie
opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Użytkownicy WordPress

WordPress posiada predefiniowane ustawienia ról poszczególnych użytkowników. Przy zakładaniu konta użytkownikowi możemy wybrać spośród dostępnych: 

  • Administrator
  • Redaktor
  • Autor
  • Współpracownik
  • Subskrybent
  • Super Administrator w Multisite

Zdarza się, że niektóre wtyczki dodają swoje role (np. SEO Editor, SEO Manager). Domyślnie, WordPress nie pozwala nam na edycję uprawnień poszczególnych użytkowników. Możemy to zrobić jednak za pomocą zewnętrznej wtyczki, o której opowiemy dalej w tym artykule.

1. Role użytkowników WordPress – Administrator

Administrator posiada najwyższy poziom uprawnień. Ma pełny i nieograniczony dostęp do witryny zarówno pod względem dodawania i edycji postów, zarządzania użytkownikami jak i do wszystkich aspektów technicznych witryny. Może przeprowadzać aktualizacje, instalować i konfigurować wtyczki oraz zarządzać wszystkimi ustawieniami witryny.

2. Role użytkowników WordPress – Redaktor

Redaktor pełni rolę menadżera witryny. Może zarządzać stronami i wpisami, nawet gdy nie jest ich autorem oraz komentarzami, kategoriami, tagami, biblioteką mediów i wszystkimi elementami na stronie związanymi z treścią. Nie ma jednak uprawnień do przeprowadzania aktualizacji, instalacji i konfiguracji wtyczek, zarządzania użytkownikami i pozostałą techniczną częścią witryny.

3. Role użytkowników WordPress – Autor

Autor to rola użytkownika, który może zarząd wpisami (tworzenie, publikacja, edycja, usuwanie), ale tylko i wyłącznie swoimi. Ten rodzaj uprawnień nie pozwala na zarządzanie wpisami innych użytkowników. Autor może również dodać pliki do biblioteki mediów oraz przeglądać komentarze jeszcze przed ich zatwierdzeniem. Nie może ich jednak moderować, akceptować lub kasować.

4. Role użytkowników WordPress – Współpracownik

Współpracownik to użytkownik, który może dodawać oraz edytować nowe wpisy, jednak nie może ich publikować. Współpracownika są zapisywane jako szkice przed publikacją. Publikację wpisu musi dokonać Redaktor lub Administrator. Współpracownik nie może również dodawać zdjęć (np. do swoich wpisów). 

5. Role użytkowników WordPress – Subskrybent

Subskrybent to podstawowa rola użytkownika WordPress. Pozwala na zalogowanie się do panelu i zarządzanie swoim profilem (np. zmiana hasła). Subskrybent może komentować wpisy na blogu, jednak oprócz tego nie posiada żadnych innych uprawnień. Nie ma możliwości dodania wpisów ani dostępu do funkcji administracyjnych.

Super Administrator w Multisite

Super Administrator jest rolą zarezerwowaną dla sieci witryn (Multisite). Po jej uruchomieniu, pojawi się nowa rola użytkownika, który ma pełne uprawnienia Administratora, a dodatkowo może administrować całą siecią witryn.

Uprawnienia użytkowników WordPress – zarządzanie

Każda grupa użytkowników (Administrator, Redaktor itp.) posiada określony poziom uprawnień. Jak wspomnieliśmy, WordPress nie pozwala nam na bezpośrednią edycję uprawnień, jednak możemy to zrobić za pomocą odpowiedniej wtyczki. Poniżej opisujemy jak to zrobić.

Za pomocą wtyczki User Role Editor możemy edytować role użytkowników (za wyjątkiem Administratora oraz Super Administratora).

Edycja uprawnień użytkowników WordPress

Jeżeli chcemy zmienić domyślny poziom uprawnień dla utworzonych już grup (Redaktor, Subskrybent, Autor itp.), po zainstalowaniu wtyczki możemy przejść w Panelu Administracyjnym WordPressa Użytkownicy > User Role Editor.

Następnie, z listy rozwijanej wybieramy grupę użytkowników, którą chcemy edytować i poniżej konfigurujemy ustawienia według potrzeb.

Tworzenie nowych grup użytkowników w WordPress

Możemy utworzyć również własną grupę użytkowników, nazwać ją dowolnie i przydzielić odpowiednie uprawnienia. W tym celu należy przejść w Panelu Administracyjnym WordPressa Użytkownicy > User Role Editor i wybrać Add New Role. Pojawi nam się okno, w którym możemy nazwać grupę oraz opcjonalnie skopiować ustawienia uprawnień z innej już utworzonej grupy. 

Pamiętaj, aby w polu ID wprowadzić nazwę składającą się z małych liter, bez spacji i znaków specjalnych.

Role użytkowników WordPress – podsumowanie

WordPress pozwala nam przydzielać użytkowników do poszczególnych grup ze zdefiniowanymi uprawnieniami. Pozwala to określić co może robić użytkownik na naszej witryny, a przy tym zminimalizować ryzyko problemów z treścią i sprawnym działaniem witryny. Dostępne wtyczki pozwalają nam na konfigurację uprawnień, a także dodanie własnych grup na specjalne potrzeby naszej strony internetowej. 

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Źródło zdjęcia: Pixabay

4.8/5 - (19 votes)
Picture of Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.