WooCommerce, czyli sklep WordPress krok po kroku

WooCommerce dla początkujących

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Jeżeli zamierzasz otworzyć sklep internetowy, aby sprzedawać swoje produkty lub usługi, pierwszym krokiem jest wybór platformy handlu elektronicznego, takiej jak np. WooCommerce. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem, wiedza jak się do tego zabrać może się wydawać przytłaczająca, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, abyś mógł lub mogła przejść krok po kroku przez instalację i konfigurację WooCommerce.

WooCommerce jest przyjazny dla użytkownika, łatwy w użyciu, a mnogość dostępnych rozszerzeń sprawia, że że ​​integracja Twojego sklepu online z kurierami, hurtowniami, płatnościami jest dziecinnie prosta – nawet jeśli nie uważasz się za osobę obeznaną z technologią. W tym artykule dowiesz się czym jest WooCommerce, jak działa, a następnie przeprowadzimy Cię przez samouczek dla początkujących, a więc pokażemy jak uruchomić swój sklep online w kilku prostych krokach.

W tym artykule omówimy:

 • Co to jest WooCommerce?
 • Korzyści z używania WooCommerce
 • Co jest Ci potrzebne, aby rozpocząć pracę z WooCommerce?
 • Jak korzystać z WooCommerce? – 4 proste kroki
 • Śledzenie i zarządzanie zamówieniami w WooCommerce – wskazówki
 • Podsumowanie
opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

WooCommerce co to jest?

WooCommerce to platforma e-commerce, która pozwala stworzyć sklep internetowy dla Twojej witryny WordPress. Możesz ją wykorzystać do sprzedaży produktów fizycznych, cyfrowych oraz usług.

WooCommerce jest darmową (open source) i wysoce konfigurowalną wtyczką dla WordPressa. Jest to najpopularniejsza wtyczka dla WordPressa do sprzedaży produktów i usług w zarówno małych jak i dużych firmach.

WooCommerce można wykorzystać do:

 • Sprzedaży produktów i usług (fizyczne oraz cyfrowe pliki do pobrania)
 • Dodania funkcji koszyka
 • Zarządzania zamówieniami i wysyłką
 • Przyjmowania płatności w sklepie za pomocą bramki

WooCommerce jest również wyposażony statystyki i raportowanie.

Korzyści z używania WooCommerce

Jeżeli nigdy nie miałeś/aś do czynienia z własnym sklepem internetowym, pewnie obawiasz się technicznej strony tego przedsięwzięcia. Jednak jedną z największych zalet korzystania z WooCommerce dla sklepu internetowego jest fakt, jak bardzo WooCommerce jest przyjazny dla początkujących użytkowników.

Dodatkowe zalety WooCoomerce

 • Ilość dostępnych opcji płatności – domyślnie WooCommerce ma włączone bramki (takie jak m.in. PayPal), jednak za pomocą różnych dostępnych rozszerzeń, możesz także wykorzystać PayU, Dotpay, Przelewy24.
 • Wygląd sklepu – większość dostępnych motywów współpracują z WooCommerce, co oznacza, że możesz dostosować wygląd swojego sklepu maksymalnie jak sobie tego życzysz
 • Integracja z firmami zewnętrznymi – możesz zintegrować swój sklep z hurtowniami, PayU, Allegro, OLX, programem do faktur, paczkomatami, porównywarkami cen itd.
 • Darmowy – wtyczka WooCommerce jest dostępna do pobrania bezpłatnie na licencji open source, a korzystanie z niej nie wiąże się z koniecznością opłacenia subskrypcji.

Krótko mówiąc, WooCommerce może być taki jak tego chcesz.

Co jest Ci potrzebne, aby rozpocząć pracę z WooCommerce?

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z WooCoomerce, musisz posiadać już witrynę WordPress. Jeżeli posiadasz, wszystko jest w porządku. Możesz pobrać wtyczkę WooCommerce z repozytorium WordPressa.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze witryny WordPress, zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika krok po kroku. Opisaliśmy pierwsze kroki jak rozpocząć korzystanie z WooCommerce od instalacji po otwarcie sklepu. 

Jeżeli zakładasz sklep internetowy, zdecydowanie zachęcamy do zabezpieczenia do certyfikatem SSL. Więcej o certyfikatach dowiesz się w naszym artykule.

Poniżej dowiesz się więcej:

 • Jak zainstalować i skonfigurować wtyczkę WooCommerce
 • Jak dodać produkt w WooCommerce
 • Jaki motyw wybrać do WooCommerce
 • Jakie wtyczki i rozszerzenia wykorzystać w WooCommmerce

Jak zainstalować i skonfigurować wtyczkę WooCommerce

Zaraz po włączeniu wtyczki, WooCommerce wita nas z kreatorem, dzięki któremu możemy krok po kroku skonfigurować kluczowe elementy naszego sklepu online.

W kreatorze wprowadź dane swojego sklepu, branżę, typy produktów, a następnie zdecyduj czy chcesz póki co zostawić domyślnie włączony motyw czy już wybrać odpowiedni dla swojego sklepu.

Proponujemy zostawić obecnie włączony, gdyż w kolejnym kroku zajmiemy się motywem. Tymczasem, idziemy dalej i dodajemy swój pierwszy produkt!

Jeżeli WordPress zapyta się czy chcesz go zintegrować z Jetpackiem, możesz pominąć na chwilę obecną tą funkcjonalność. Zawsze możesz zrobić to później.

Jak dodać produkt w WooCommerce

Aby dodać swój pierwszy produkt do swojego sklepu WooCommerce, przejdź do Produkty> Dodaj nowy

Dodawanie produktów w WooCommerce przypomina dodawanie wpisu lub strony. Jeżeli miałeś/aś do czynienia z WordPressem wcześniej, zapewne ta strona będzie wyglądać znajomo.

Możesz wprowadzić tytuł swojego produktu, a następnie przejść do sekcji, w której podasz informacje dotyczące:

 • Rodzaju produktu i ceny – ustaw cenę sprzedaży i jaki rodzaj produktu oferujesz (prosty, grupowy, afiliacyjny, z wariantami)
 • Stanu magazynowego – wprowadź czy WooCommerce ma zarządzać stanem magazynowym oraz czy produkt jest dostępny (w magazynie)
 • Wysyłki – wprowadź wagę, wymiary i inne dane potrzebne do wysyłki

Po prawej stronie, zobaczysz sekcję Obrazek produktu i Galeria produktu. Możesz tam dodać zdjęcia swojego produktu.

Aby dodać produkt, kliknij Opublikuj w prawym górnym rogu strony.

Jeżeli potrzebujesz więcej wskazówek i informacji dotyczących produktów w WooCommerce, możesz zapoznać się z oficjalną dokumentacją WooCommerce w języku angielskim.

Jaki motyw wybrać do WooCommerce

WooCommerce może współpracować z dowolnym motywem WooCommerce, jednak zdecydowanie zalecamy, aby wybrać ten, który został zaprojektowany do sklepu online. 

Wybierz najlepszy dla siebie motyw np. w sklepie WooCoomerce lub ThemeForest. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie motyw do WooCommerce musi być płatny. Ważne, aby miał wysokie oceny oraz dobre wsparcie. 

Możesz także przeglądać motywy w repozytorium WordPress lub przejść do Motywy> Dodaj. Następnie możesz filtrować po e-commerce:

Jak wybrać dobry motyw do WooCommerce?

Wybierając motyw, jak wcześniej wspominałem dobrze jest sprawdzić oceny innych użytkowników oraz czy oferuje dobre wsparcie producenta. Ze względów estetycznych zalecamy aby motyw być prosty. Celem Twojego e-commerce jest zwiększenie liczby konwersji, dlatego ważnym aspektem strony jest aby uwaga była skierowana na produkty, a wygląd witryny nie rozpraszał uwagi.

Wybór odpowiednich rozszerzeń do sklepu WooCommerce

Oczywistym jest, że każdy sklep potrzebuje integracji z zewnętrznymi podmiotami, np. aby przyjmować płatności, wystawiać faktury lub generować listy przewozowe.

WooCommerce posiada bardzo dużo rozszerzeń, które są dostępne w oficjalnym sklepie, ale my również polecamy wtyczki polskiej firmy WP DESK. Są dobrze zaprojektowane i współpracują z polskimi podmiotami takimi jak Paczkomaty i iFirma

Śledzenie i zarządzanie zamówieniami w WooCommerce – wskazówki

Dla każdego właściciela sklepu internetowego ważny jest przegląd statystyk.

WooCoomerce pozwala na przegląd raportów i statystyk poprzez WooCommerce> Raporty

Tutaj możesz znaleźć szczegółowe raporty dotyczące Twojego sklepu online. Możesz wyświetlić sprzedaż brutto i netto z ostatniego tygodnia lub z innych okresów. 

Możesz również znaleźć informacje dotyczące:

 • Złożonych zamówień
 • Sprzedanych produktów
 • Zwrotów
 • Magazynu

Możesz wykorzystać te informacje, aby przeanalizować jak funkcjonuje Twój sklep i wykorzystać je do ulepszenia strategii sprzedaży. Co więcej, możesz wyeksportować raporty w formacie CSV.

To tylko niektóre z wbudowanych funkcji WooCommerce, które mogą ułatwić śledzenie i zarządzanie zamówieniami. Możesz także pójść o krok dalej, używając wtyczek i rozszerzeń.

WooCommerce dla początkujących – podsumowanie

Założenie sklepu internetowego w przypadku odpowiedniej platformy handlu elektronicznego może być banalnie proste i przyjemne. Dlatego początkującym graczom (i nie tylko) na rynku zalecamy korzystanie z WooCommerce.

W tym poradniku wyjaśniliśmy, jak możesz zacząć korzystać z WooCommerce w czterech krokach:

 • Jak zainstalować i skonfigurować wtyczkę WooCommerce
 • Jak dodać produkt w WooCommerce
 • Jaki motyw wybrać do WooCommerce
 • Jakie wtyczki i rozszerzenia wykorzystać w WooCommmerce
opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Źródło zdjęcia: Pixabay

4.9/5 - (10 votes)
Picture of Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.