Debugowanie WordPress – WP_DEBUG i WP_DEBUG_LOG

Debugowanie WordPress

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Data publikacji

WordPress jest napisany w języku PHP. Każda wtyczka, motyw to kod źródłowy i nie zawsze działają poprawnie lub są ze sobą kompatybilne. Dlatego też, w procesie diagnozowania problemów ze stroną, ważne jest aby rozpoznać przyczynę błędu. W tym celu musimy włączyć debugowanie WordPress. Jeżeli nie jesteś programistą, opcje opisane w tym artykule mogą służyć do wyświetlania szczegółowych informacji o błędzie.

W tym artykule omówimy sobie:

  • Co to jest tryb debugowania WordPress?
  • Jak włączyć tryb debugowania w WordPress?
  • Gdzie mogę znaleźć plik debug.log?
  • Czy mogę zostawić na serwerze plik debug.log?

Co to jest tryb debugowania WordPress?

Tryb debugowania pozwala nam na wyświetlenie i ewentualne zapisanie błędów w kodzie, celem zdiagnozowania ich przyczyny. Problemy te mogą powodować wtyczki i motywy, które nie działają prawidłowo, dlatego tryb debugowania WordPress dostarcza informacji, gdzie leży problem.

Jak włączyć tryb debugowania w WordPress?

Tryb dekodowania włączamy i wyłączamy w pliku wp-config.php w głównym folderze instalacji Twojego WordPressa.

Zaloguj się za pomocą dowolnego klienta FTP (np. Filezilla), a następnie zlokalizuj i otwórz plik wp-config.php w głównym kalatogu instalacji Twojego WordPressa.

Włączanie trybu debugowania WordPress – błędy nie wyświetlają się na ekranie, lecz zapisują w dzienniku na serwerze.

define( 'WP_DEBUG', true );

define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

define ('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

Wyłączanie trybu debugowania WordPress

Dla plików WP_DEBUG oraz WP_DEBUG_LOG zamień wartość true na false

Co oznaczają poszczególne linijki kodu?

define( 'WP_DEBUG', true ); z ustawioną wartością true włącza tryb debugowania w WordPressie. Domyślnie jest wyłączony.

define( 'WP_DEBUG_LOG', true ); z ustawioną wartością true powoduje, że wszystkie błędy i ostrzeżenia są również zapisywane w dzienniku. Po ustawieniu true, dziennik jest zapisywany w wp-content/debug.log w folderze z plikami Twojej witryny. Alternatywnie możesz ustawić inną ścieżkę, aby plik został zapisany w innym miejscu. Przykładowo: define ('WP_DEBUG_LOG', 'https://j7p7n2a8.rocketcdn.me/bledy/dziennik_bledow.log');

define ('WP_DEBUG_DISPLAY', false); z ustawioną wartością false sprawia, że błędy oraz ostrzeżenia nie będą wyświetlane na stronie internetowej. Domyślnie ta funkcja jest włączona, czyli gdy pojawiają się błędy, zobaczysz na swojej stronie. Dodanie tej linijki powoduje, że błędy zapisują się w dzienniku, ale nie przeszkadzają przeglądającym Twoją witrynę.

Gdzie mogę znaleźć plik debug.log?

Plik debug.log domyślnie zapisuje sie w wp-content/debug.log. Jeżeli chcesz, aby zapisał się w innym miejscu użyj tej linijki w pliku wp-config.php define ('WP_DEBUG_LOG', 'https://j7p7n2a8.rocketcdn.me/bledy/dziennik_bledow.log');

Czy mogę zostawić na serwerze plik debug.log?

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy, aby WP_DEBUG oraz WP_DEBUG_LOG były włączone (wartość true) tylko gdy jest to faktycznie konieczne i potrzebne do znalezienia problemu. Stanowczo odradzamy pozostawienie pliku z dziennikiem błędów na serwerze oraz pozostawiania wymienionych plików z wartością true

Potrzebujesz pomocy?

Jeżeli potrzebujesz technicznego wsparcia ze swoim WordPressem, możemy kompleksowo zadbać o prawidłowe działanie Twojej strony internetowej.

Aleksander Misky

Aleksander Misky

Właściciel i założyciel WordCare™ - firmy, pomagającej innym przedsiębiorcom w rozwijaniu biznesu poprzez stałą i kompleksową opiekę, wsparcie techniczne, przyspieszenie i zabezpieczenie stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Umów się na rozmowę
lub spotkanie on-line

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa

Masz więcej pytań?
Zajrzyj do naszego działu FAQ