Problem: Nie mogę zalogować się do WordPress. Rozwiązanie: przeczytaj ten artykuł.
Tak, problem z logowaniem do WordPress może się przydarzyć każdemu. Jak go rozwiązać? Zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Przede wszystkim nie stresuj się. To, że wystąpił problem z logowaniem nie oznacza, że już nigdy nie będziesz mógł/a zalogować się do swojej witryny.
W tym artykule:
- Panel Administratora WordPress – czym jest
- Dlaczego nie mogę zalogować się do WordPress – przyczyny
- Jak rozwiązać problem z logowaniem się do WordPress
- Wsparcie WordPress – do kogo się zwrócić
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Panel Administratora WordPress – czym jest
Panel Administratora WordPress to miejsce, w którym zarządzasz swoją witryną. Po zalogowaniu do Panelu Administratora możesz dodawać wpisy na bloga, zmieniać wygląd witryny, instalować i konfigurować wtyczki. Właściwie wszystko, na co pozwala CMS WordPress. To co możesz zrobić w Panelu Administatora czyli wp-admin zależy od uprawnień, o których pisaliśmy tutaj.
Role i uprawnienia określają zakres kompetencji, jaki posiada dany użytkownik lub grupa użytkowników. Przykładowo Administrator posiada wszystkie prawa, natomiast Autor tylko publikować wpisy i zarządzać nimi (w tym dodawać pliki do biblioteki mediów).
Dlaczego nie mogę zalogować się do WordPress – przyczyny
Tak na prawdę przyczyn może być kilka, dlatego najpierw skupmy się na możliwych powodach. Z czego wynika problem z logowaniem do WordPress?
- Błąd w WordPress
- Konflikt wtyczki WordPress
- Błędna konfiguracja zainstalowanych wtyczek w witrynie
- Nieprawidłowe hasło / nazwa użytkownika
- Problem po stronie serwera
Przykładowe błędy, z którymi zgłaszają się użytkownicy WordPress:
- White Screen Of Death czyli pusta, biała strona WordPress
- Nazwa użytkownika nie istnieje
- Błędne hasło
- Strona z błędem 404
Nie są to wszystkie problemy jakie mogą się pojawić, ale część z nich.
Jak rozwiązać problem z logowaniem do WordPressa
Najpierw głęboki oddech! Nie ma powodu do niepokoju, ponieważ jest to zapewne problem który można w prosty sposób rozwiązać. Jeśli nie, zapraszamy do kontaktu.
- Wyczyść pamięć cache i pliki cookies w swojej przeglądarce
Poszukiwania przyczyny warto rozpocząć od swojej przeglądarki. Jeśli próbujesz się bezskutecznie zalogować do WordPress, skorzystaj z wyczyszczenia danych przeglądarki. Jak to zrobić, możesz przeczytać w poszczególnych artykułach pomocy najpopularniejszych przeglądarek. Jeśli ta procedura nie pomoże, przejdź do punktu nr 2.
- Google Chrome – https://support.google.com/chrome/answer/2392709?hl=pl&co=GENIE.Platform%3DDesktop
- Mozilla Firefox – https://support.mozilla.org/pl/kb/usuwanie-ciasteczek-i-danych-stron-firefox
- Safari na Macu – https://support.apple.com/pl-pl/guide/safari/sfri47acf5d6/mac
- Opera – https://help.opera.com/pl/latest/security-and-privacy/#Czyszczenie-danych-przegl%C4%85dania
2. Otwórz stronę logowania w trybie incognito (prywatnym) przeglądarki
Jeśli powyższy punkt nie rozwiązał problemu, przejdź do swojej strony logowania w trybie incognito/prywatnym lub skorzystaj z innej przeglądarki i sprawdź czy problem wciąż występuje. Jeśli tak, przejdź do kolejnego punktu.
3. Upewnij się, że wprowadzasz prawidłowe dane logowania
Sprawdź, czy podczas wprowadzania hasła nie masz włączonego caps locka lub czy w nazwie użytkownika/e-mailu nie ma literówki np. gmail.con zamiast gmail.com.
Pamiętaj! Domyślnie do kokpitu WordPress możesz zalogować się używając nazwy użytkownika lub adresu e-mail. Jeśli ta funkcjonalność nie została wyłączona np. za pomocą jakiejś wtyczki, spróbuj zalogować się na te 2 sposoby.
Jeśli podczas logowania widzisz komunikat o błędnym haśle, możesz je także zresetować za pomocą opcji przypominania hasła.
Kliknij w „Nie pamiętasz hasła?” i wprowadź nazwę użytkownika. Po kilku minutach, jeśli konfiguracja Twojego WordPressa jest poprawna, powinieneś/powinnaś otrzymać e-mail o resetowaniu hasła WordPress.
Może się okazać, że wprowadzasz błędną nazwę użytkownika. Wówczas, sprawdź ją i ewentualnie skorzystaj ze wskazówki WordPressa, aby użyć adresu e-mail.
Jeśli nie kojarzysz innej nazwy użytkownika, a Twój adres e-mail również nie pozwala Ci się zalogować, wówczas może się okazać, że Twoje konto WordPress zostało zmodyfikowane lub usunięte. Jeśli nikt inny nie ma dostępu do Twojej witryny, wygląda na to, że konto zostało przejęte. Zalecamy niezwłocznie skontaktować się z nami w celu odzyskania dostępu do WordPressa.
3. Upewnij się, że nie wpisujesz w przeglądarce błędnego adresu logowania
Domyślnie w WordPressie, adres do logowania to adresdomeny.pl/admin (lub /wp-admin). Adres ten może być jednak zmieniony celowo przez kogoś za pomocą jakiejś wtyczki.
Jeśli po wprowadzeniu /admin wyświetla się strona z błędem 404 lub po prostu następuje przekierowanie na stronę główną, najprawdopodobniej strona do logowania ma inny adres niż domyślny.
W tej sytuacji, gdy nie pamiętasz zmienionego adresu, musisz wyłączyć wtyczkę odpowiedzialną za zmianę adresu za pomocą FTP (jak to zrobić, patrz punkt nr 4).
Lista przykładowych wtyczek, które mogą zmienić adres logowania:
- All in One Security
- WordFence
- iThemes Security
- WPS Hide Login
- Easy Hide Login
4. Wyklucz potencjalny problem wtyczki
Możliwe, że problem z logowaniem wynika wprost z nieprawidłowo działającej lub skonfigurowanej wtyczki. Jest to procedura dla zaawansowanych użytkowników, zatem jeśli nie czujesz się na siłach, możemy Ci w tym pomóc.
Zaloguj się na serwer, w którym masz umieszczone pliki swojej witryny WordPress np. poprzez FTP. Przejdź do folderu /wp-content/plugins/ i tam po kolei wyłączaj wtyczki poprzez zmianę nazwy ich folderu. Przykładowo, folder wtyczki WordFence zmień z wordfence na disabled-wordfence. Procedurę powtórz dla innych wtyczek.
5. Sprawdź uprawnienia plików i folderów
Niewłaściwe uprawnienia plików i folderów WordPress mogą powodować różne błędy, zatem warto przeanalizować czy uprawnienia plików i folderów są prawidłowe. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że uprawnienia powinny być następujące: foldery – 755, a pliki – 644.
Sprawdź, jak możesz zmienic uprawnienia plików i folderów w WordPress: https://www.lh.pl/pomoc/uprawnienia-wordpressa-naprawa/
5. Napraw wp-config
UWAGA! Zalecamy ostrożność w modyfikacji plików konfiguracyjnych, gdyż niewielki błąd może doprowadzić do usterki całej witryny. Jeśli po jakiejkolwiek zmianie witryna całkowicie uległa awarii, przywróć kopię zapasową pliku przed dokonanymi zmianami.
Plik wp-config.php to jak nazwa wskazuje, plik konfiguracyjny Twojej witryny. Zalecamy spróbować dodać 2 wiersze na samej górze tego pliku.
Skopiuj plik wp-config.php przed dokonywaniem jakichkolwiek zmian na swój komputer i umieść go w bezpiecznym miejscu. Następnie w innej kopii tego pliku dokonaj zmian. Otwórz plik w notatniku lub edytorze kodu i na samej górze wprowadź 2 wiersze:
define('WP_HOME','https://twojadomena.pl');
define('WP_SITEURL','https://twojadomena.pl');
Zapisz zmiany w pliku na serwerze, odśwież okno przeglądarki i spróbuj ponownie się zalogować.
7. Wyłącz plik .htaccess
UWAGA! Zalecamy ostrożność w modyfikacji plików konfiguracyjnych, gdyż niewielki błąd może doprowadzić do usterki całej witryny. Jeśli po jakiejkolwiek zmianie witryna całkowicie uległa awarii, przywróć kopię zapasową pliku przed dokonanymi zmianami.
Plik .htaccess znajduje się w głównym folderze Twojej witryny. Utwórz kopię zapasową pliku .htaccess na komputerze i wyłącz go w witrynie. Możesz po prostu zmienić jego nazwę usuwając kropkę przed literą h. Zapisz zmiany i spróbuj się zalogować. Jeśli logowanie przebiegło pomyślnie, pamiętaj, że .htaccess jest wymagany, zatem musi być w witrynie aby podstrony wyświetlały się prawidłowo. Po zalogowaniu przejdź do Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki i kliknij „Zapisz”. Wówczas plik .htaccess wygeneruje się ponownie w sposób automatyczny.
Jeśli jednak wciąż nie potrafisz się zalogować, przywróć oryginalną nazwę pliku tak, aby nazywał się dokładnie – .htaccess. Pamiętaj, że kropka przed nazwą nie jest przypadkowa.
8. Przywróć witrynę z kopii zapasowej
Jeżeli powyższe działania nie rozwiązały, masz 2 wyjścia. Albo skontaktować się ze specjalistą WordPress albo przywrócić witryne z kopii zapasowej zakładając, że ją posiadasz i wiesz od kiedy błąd występuje. Jeżeli jednak szukasz specjalistów od WordPress, możesz się skontaktować na przykład z nami.
Wsparcie WordPress – do kogo się zwrócić
Ponieważ Twoja witryna powinna być na bieżąco konserwowana, zalecamy stałą opiekę specjalisty, który pomoże Ci w problemach takich jak problem z logowaniem w WordPress.
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Zdjęcie główne: Pixabay.com