10 porad, jak prowadzić marketing w mediach społecznościowych

Social Media

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Social media to dziś jeden z najważniejszych kanałów, w których marki mogą komunikować się z odbiorcami swoich produktów oraz usług, budować społeczność oraz promować swoją misję. Odpowiednio prowadzone działania w mediach społecznościowych mogą przełożyć się na wymierne korzyści sprzedażowe oraz wizerunkowe także dla Twojej firmy. Aby jednak tak się stało, swoje działania na Facebooku, Instagramie czy TikToku musisz prowadzić według odpowiedniego planu.

W tym artykule:

  • 10 wskazówek do realizacji skutecznego marketingu w social media
  • O czym jeszcze warto pamiętać

Artykuł powstał we współpracy z profesjonalną firmą prowadzącą dla swoich klientów m.in. kampanie w social media – Grupą TENSE

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Poniżej znajdziesz 10 najważniejszych naszym zdaniem wskazówek, które pomogą Ci realizować skuteczny marketing w social mediach. Zapraszamy do lektury!

1. Określ cel działań w mediach społecznościowych

Jeśli chcesz publikować treści w mediach społecznościowych, musisz zacząć od zdefiniowania głównych celów aktywności marki w tej przestrzeni. Czy podstawowym motywem obecności firmy w social mediach będzie optymalizacja sprzedaży? Czy zależy Ci na zwiększaniu świadomości marki, zbudowaniu społeczności? A może chcesz promować ważne dla firmy idei i wartości? Określenie celu pozwoli stworzyć plan przyszłych działań.

2. Wybierz odpowiednie kanały komunikacji

Żadna firma nie musi funkcjonować na wszystkich dostępnych platformach społecznościowych – warto zdawać sobie z tego sprawę. Wybierz te kanały, z których korzysta największe grono Twoich odbiorców. Weź pod uwagę fakt, że z TikToka korzystają głównie osoby poniżej 18. roku życia, statystycznie najstarszą grupę wiekową stawią użytkownicy Facebooka, a LinkedIn wybierają głównie profesjonaliści zainteresowani nawiązywaniem relacji biznesowych.

3. Unikaj schematyczności

Kreatywność – to jej zdecydowanie brakuje największej ilości postów w social mediach. Publikowanie na firmowym Facebooku treści sprowadzających się wyłącznie do zdjęć produktu, jego ceny oraz linku do sklepu internetowego być może pozwoli znaleźć kilku dodatkowych klientów, jednak z całą pewnością nie pomoże budować relacji z fanami marki.

4. Dopasuj treści do grupy docelowej

Zanim zaczniesz publikować treści na dowolnej platformie społecznościowej, odpowiedz sobie na pytanie: kim są moi odbiorcy i w jakim celu korzystają z social mediów? Określenie grupy docelowej pomoże Ci zadbać o merytoryczną treść postów oraz odpowiedni styl komunikacji z fanami.

5. Odpowiadaj na komentarze i wiadomości

Dla wielu osób to właśnie media społecznościowe stanowią najszybszą formę kontaktu z ulubionymi markami. Jeśli użytkownik zada Ci pytanie w komentarzu lub prześle wiadomość prywatną, staraj się na nią odpowiedzieć jak najszybciej – w ten sposób zwiększasz poziom zaufania konsumentów do marki. Pamiętaj, by nie pozostawiać bez odpowiedzi także negatywnych opinii – takie zachowanie może nie przypaść do gustu wielu internautom.

6. Testuj różne formaty treści

Social media dają tak wiele możliwości w zakresie publikowania materiałów, że naprawdę nie warto ograniczać się do jednej formy contentu. Testuj różne typy postów, sprawdzając, które formaty wzbudzają największe zainteresowanie użytkowników.

7. Dbaj o aktualny content

Tworząc treści na potrzeby social mediów, zwróć uwagę na to, by Twoje materiały wyróżniały się aktualnością. Formą idealnie „skrojoną” pod media społecznościowe jest real time marketing, często wykorzystywany przez marki do promowania własnych produktów lub usług nawiązując do wydarzeń, które w danym momencie cieszą się dużą popularnością.

8. Opracuj plan publikacji treści

Publikując materiały bez odpowiedniej strategii, łatwo doprowadzisz do sytuacji, w której na Twoim profilu zapanuje chaos. Plan contentowy, w którym precyzyjnie określisz rodzaje publikowanych postów, częstotliwość oraz pory wrzucania treści, pozwoli Ci lepiej zapanować nad komunikacją w social mediach.

9. Udostępniaj materiały w określonych godzinach

Pamiętaj, że określone grupy użytkowników mogą korzystać z platform społecznościowych o różnych porach – staraj się maksymalnie dopasować przy publikacji treści do upodobań odbiorców, by łatwiej zdobywać ich zaangażowanie.

Przykładowo, wielu użytkowników TikToka sprawdza aplikację natychmiast po przebudzeniu, dlatego warto dodawać materiały na tej platformie wcześnie rano. Z kolei na Facebooku największy ruch panuje zwykle między 9.00 a 13.00, więc posty dodawane w tych godzinach mają większe szanse na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

10. Wykorzystaj narzędzia do obsługi social mediów

Prowadzenie marketingu w mediach społecznościowych możesz sobie ułatwić, korzystając z darmowych i prostych w obsłudze narzędzi. Przy tworzeniu grafik oraz postów świetnie sprawdza się Canva, a do planowania publikacji materiałów na Facebooku oraz Instagramie możesz wykorzystać Creator Studio. Z kolei Facebook Business Suite pozwoli Ci monitorować popularność postów, śledzić zaangażowanie użytkowników, promować treści oraz sprawdzić wiele istotnych statystyk.

O czym jeszcze warto pamiętać

Prowadząc działania w mediach społecznościowych, dbaj o autentyczność – niech komunikacja marki odzwierciedla jej faktyczną misję oraz wartości. Równie ważne jest budowanie zaangażowania po stronie odbiorców. Zadbaj, by publikowane przez Ciebie materiały nie były wyłącznie jednostronnymi komunikatami, ale zachęcały użytkowników do interakcji.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Artykuł powstał we współpracy z profesjonalną firmą prowadzącą dla swoich klientów m.in. kampanie w social media – Grupą TENSE

Grafika: pixabay.com

GIF: giphy.com

5/5 - (2 votes)
Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.