Wykrywanie i usuwanie wirusów WordPress [poradnik]

bezpieczeństwo wordpress

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

WordPess to zdecydowanie najpopularniejsza platforma do tworzenia stron internetowych na świecie. Jej dostępność, łatwość obsługi i niskie koszty tworzenia profesjonalnych witryn sprawiają, że administratorzy często nie znają się kwestiach związanych z bezpieczeństwem. WordPress z racji ilości aktywnych instalacji staje się więc celem wielu ataków hakerskich i narażony jest na zarażenie złośliwym oprogramowaniem. Wiele osób uważa, że zainstalowanie wtyczki do bezpieczeństwa jest wystarczające, aby w pełni zabezpieczyć WordPressa. To błąd i niestety często tego typu podejście kończy się infekcją.

Jak sprawdzić, czy strona jest wolna od wirusów i odpowiednio zabezpieczona? Czy usuwanie wirusów WordPress to trudne zadanie? Już odpowiadamy!

W tym poradniku:

 • Zabezpieczanie WordPress przed złośliwym oprogramowaniem
 • Rodzaje zagrożeń dla strony internetowej
 • Jak wykryć zagrożenia na stronie WordPress?
 • Sucuri Security
 • iThemes Security Pro
 • Działania profilaktyczne wpływające na bezpieczeństwo WordPressa
 • Usuwanie wirusów WordPress – podsumowanie
 • Zabezpieczanie WordPress przed złośliwym oprogramowaniem

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Gdy Twoja strona zostanie zarażona złośliwym oprogramowaniem lub hakerzy uzyskają dostęp do jej plików, zostajesz narażony na poniesienie realnych strat. Poprzez skrypty przekierowujące ruch odnotujesz spadek konwersji, zarażoną stronę Google może trwale zablokować, a w najgorszym wypadku stracisz dostęp do swojego panelu administracyjnego. Aby wiedzieć, jak chronić się przed takimi zagrożeniami i jak usuwać wirusy WordPress najpierw należy wiedzieć, czego powinniśmy się obawiać.

Rodzaje zagrożeń dla strony internetowej:

 • Trojany – To sposób na podszywanie się pod zaufane oprogramowanie, które ma umożliwić hakerom przejęcie kontroli nad Twoją stroną. Szkodliwe oprogramowanie najczęściej instalujemy sami, korzystając motywów i wtyczek ściąganych z podejrzanych miejsc.
 • Backdoor – Poprzez wejście przez „tylne drzwi” określamy uzyskanie dostępu do strony internetowej za pośrednictwem luki w oprogramowaniu. Takie luki najczęściej znajdywane są w dodatkach instalowanych do WordPressa – motywach i wtyczkach. Co ważne, nieraz już zdarzało się, że hakerzy znajdywali błędy w samym kodzie WP. Dlatego tak ważne jest regularne instalowanie aktualizacji minimalizujących ryzyko.
 • Ransomware – Taki rodzaj infekcji najczęściej prowadzi do utraty kontroli nad stroną. Hakerzy dzięki oprogramowaniu typu ransomware szyfrują pliki danej witryny, a za jej odblokowanie żądają zapłaty.
 • Wirusy/Malware – Celem wirusów jest zagnieżdżanie się w kodzie stron internetowych oraz infekowanie kolejnych witryn. Mogą mieć różne zadania – od usuwania plików, przez zmianę treści na stronie, po przekierowywanie ruchu. Co więcej, sam wirus może być wykorzystany do uzyskania dostępu do strony przez hakerów.

Jak wykryć zagrożenia na stronie WordPress?

Większość użytkowników nie zastanawia się nad czyhającymi w sieci zagrożeniami, a co za tym idzie, instalują wtyczki pozwalające wykryć wirusy, dopiero gdy zauważą pierwsze niepokojące oznaki. To zdecydowanie za późno. Usuwanie wirusów WordPress w większości wypadków jest skuteczne i nie zostawia po sobie żadnych śladów, ale jak dobrze wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem sprawdzić, czy w kodzie naszej strony nie znajduje się szkodliwe oprogramowanie? Tutaj z pomocą przychodzą odpowiednie wtyczki. Poniżej przedstawiamy dwóch naszych faworytów.

Pragniemy także podkreślić, iż wtyczkę do zabezpieczeń należy traktować jako dodatek, a nie kompleksowe zabezpieczenie witryny. Wtyczki pozwalają wdrożyć dodatkowe funkcjonalności, takie jak dwuetapowe uwierzytelnienie, jednak nieprawidłowo skonfigurowane mogą wnieść więcej szkód niż pożytku.

Sucuri Security – audyt, skaner antywirusowy i zwiększenie bezpieczeństwa

Wtyczka Sucuri to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń WP z kategorii dotyczącej bezpieczeństwa. Dzięki wtyczce Sucuri Security każdy z nas może na własną rękę przeprowadzić wstępny audyt bezpieczeństwa, z którego dowie się, czy powinien zacząć usuwać wirusy. WordPress Security Activity Auditing, File Integrity Monitoring, Remote Malware Scanning to tylko część funkcji pozwalające ocenić stan bezpieczeństwa Twojej witryny. Jak to zrobić?

Po zainstalowaniu wtyczki Sucuri i przeprowadzeniu skanowania witryny otrzymasz pełen raport dotyczący bezpieczeństwa. W przypadku wykrycia nieprawidłowości Sucuri podpowie jakie działania należy wdrożyć, aby nie narażać się na kary od Google i nie stracić dostępu do panelu admina.

iThemes Security Pro

Dla tych szukających maksymalnego bezpieczeństwa polecamy iThemes Security Pro – wtyczkę numer jeden w kwestii zabezpieczania strony WordPress. O jej jakości świadczy między innymi ponad milion aktywnych instalacji! Jest to rozwiązanie, które sami implementujemy na naszych stronach i witrynach naszych klientów. iThemes Security Pro oferuje pełen pakiet funkcji zabezpieczających, a w tym między innymi: logowanie dwuskładnikowe, eliminację luk w kodzie WordPress i skanowanie plików w poszukiwaniu wirusów.

Co więcej, wtyczka na bieżąco czuwa nad bezpieczeństwem strony. Blokuje użytkowników po nieudanych próbach logowania, śledzi zmiany w plikach i wykrywa boty generujące błędy.  

Działania profilaktyczne wpływające na bezpieczeństwo WordPressa

Co jeszcze możemy zrobić, aby chronić stronę przed atakami z zewnątrz? Oto kilka podstawowych działań, które znacząco zwiększą bezpieczeństwo Twojej witryny:

 • Nie korzystaj ze standardowego loginu „admin”,
 • Włącz logowanie dwuskładnikowe (pisaliśmy o tym w artykule „2FA – Dwuskładnikowe logowanie w WordPress PORADNIK”),
 • Regularnie aktualizuj WordPress oraz wszystkie wtyczki i motywy,
 • Przeglądnij zainstalowane dodatki i usuń te pochodzące od niesprawdzonych producentów,
 • Usuń niepotrzebnych lub podejrzanych użytkowników,
 • Regularnie rób kopie zapasowe plików – pomogą przy odtwarzaniu strony po usuwaniu wirusa WordPress.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Usuwanie wirusów WordPress – podsumowanie

Odpowiednie zabezpieczenie WP oraz bieżące dbanie o jej aktualizowanie to absolutna podstawa, o którą powinien zadbać każdy właściciel witryny internetowej.

Jeśli zależy Ci na jak najlepszym zabezpieczeniu witryny i zminimalizowaniu ryzyka związanego z atakami hakerów, zapraszamy do kontaktu. Służymy naszą wiedzą oraz doświadczeniem – zaproponujemy szyte na miarę rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł spać spokojnie.

Źródło zdjęcia: pexels.com

4.6/5 - (21 votes)
Picture of Adrian Jędrzejczyk
Adrian Jędrzejczyk
Pasjonat nowych technologii, a w wolnych chwilach także fotograf. Z przyjemnością pisze o WordPressie i możliwościach tej platformy. Gdy nie tworzy tekstów do publikacji internetowych ładuje akumulatory w bieszczadzkiej drewnianej chacie z dala od zgiełku miasta.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.