Certyfikat SSL darmowy czy płatny? Który wybrać?

safety-2890768_1920

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Przeglądanie internetu dzisiaj oznacza konieczność zastosowania odpowiednich rozwiązań. Ważnym jest, aby poinformować naszych użytkowników, że strona z której korzystają jest zabezpieczona. Certyfikat SSL szyfruje połączenie użytkownika z Twoją witryną. Pomaga to chronić zarówno witrynę, jak i klientów przed przechwyceniem danych.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Jeżeli strona korzysta z protokołu http oznacza, że przesyłane dane pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika mogą zostać przechwycone. Wówczas przeglądarka nas o tym uprzedzi, a w pasku adresu pojawi się informacja Niezabezpieczona.

W obecnych czasach, gdy istnieją darmowe rozwiązania takie jak Let’s Encypt właściwie niezbędną rzeczą jest wdrożenie certyfikatu SSL dla swojej domeny, czyli zaszyfrowanie przesyłanych danych protokołem https.

http – niezabezpieczone SSL, dane wymieniane między użytkownikiem a witryną są wysyłane zwykłym, czytelnym tekstem, dzięki czemu mogą być przeglądane przez każdego, kto jest w stanie włączyć się w połączenie

Let’s Encrypt to bezpłatny i otwarty program certyfikacyjny (CA), który oferuje certyfikaty SSL każdemu, kto ma nazwę domeny. Płatne SSL oferują tę samą usługę podstawową, ale zapewniają Twojej witrynie kilka dodatkowych funkcji.

UWAGA: Certyfikat SSL sam w sobie nie jest zabezpieczeniem witryny przed hakerami. Jeżeli witryna posiada lukę (przestarzała wtyczka, słabe hasła, brak zaawansowanych zabezpieczeń) to niestety certyfikat SSL w niczym tutaj nie pomoże. Upewnij się, że Twoja witryna jest właściwie zarządzana.

Płatny czy darmowy? Kryteria wyboru

  1. Poziom walidacji

Istnieje kilka różnych rodzajów certyfikatów SSL, które różnią się w zależności od poziomu weryfikacji, jaki zapewniają.

Trzy główne to:

  • Domain Validation (DV) – weryfikacja po domenie,
  • Organization Validation (OV) – weryfikacja organizacji wnioskującej
  • Extended Validation (EV) – weryfikacja rozszerzona

Każda z nich oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa niż poprzednia i wymaga bardziej kompleksowego procesu weryfikacji.

Obecnie Let’s Encrypt oferuje tylko certyfikaty DV – Domain Validation, czyli walidację po domenie.

Dla mniejszych witryn może on być w zupełności wystarczający, jednak większe strony firmowe i sklepy internetowe często wymagają wyższego poziomu weryfikacji.

Let’s Encrypt nie jest złym wyborem na początek dla mniejszych projektów.

  1. Gwarancja i wsparcie

Płatne certyfikaty SSL powinny zawierać gwarancję. Stanowi ona ubezpieczenie certyfikatu od nieuczciwych transakcji i inny problemów. Przykładowo – LH.pl posiada w swojej ofercie płatne certyfikaty z gwarancją 30 tyś., 100 tyś. oraz 300 tyś.

Płatne protokoły SSL zapewniają także bezpośrednie wsparcie techniczne i oferują pomoc w rozwiązywaniu problemów, jeśli coś pójdzie nie tak. Ponadto plany te powinny zawierać gwarancję – ubezpieczenie certyfikatu od nieuczciwych transakcji i innych potencjalnych problemów.

Który zatem wybrać?

Twoja decyzja powinna sprowadzić się do analizy indywidualnych potrzeb oraz budżetu.

Jeżeli witryna, którą chcesz zabezpieczyć za pomocą SSL jest częścią Twojej działalności e-commerce zdecydowanie warto przyjrzeć się płatnym rozwiązaniom.

Let’s Encrypt to ciekawa opcja dla blogów i prostych stron internetowych bez e-commerce i takich które przechowują dane osobowe. Zawsze możesz przejść na „wyższy” certyfikat SSL jeżeli rozwiniesz swój biznes o sklep internetowy.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress
4.9/5 - (14 votes)
Picture of Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.