Dlaczego WordPress potrzebuje stałej obsługi?

Ochrona danych w internecie

Podziel się

Facebook
X (wcześniej Twitter)
LinkedIn

Data publikacji

Dlaczego WordPress wymaga stałej obsługi?

WordPress jest systemem, które – jak każdy inny – wymaga bieżącej konserwacji. Tak samo jak utrzymanie pozycji w wyszukiwarce poprzez regularne wpisy na blogu, analizy, link building i inne zabiegi, tak samo WordPress wymaga stałej opieki pod względem technicznym. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka konfliktu w oprogramowaniu, które może doprowadzić do sytuacji, w której strona www nie jest dostępna online oraz dbanie o bezpieczeństwa zarówno samej strony jak i jej użytkowników. Wyjaśniamy, dlaczego trzeba i dlaczego warto pomyśleć o wdrożeniu ważnych rozwiązań. Na końcu artykułu prezent dla Ciebie!

Dlaczego trzeba aktualizować WordPress, motyw i wtyczki?

Posiadając stronę www opartą o CMS WordPress zapewne korzystacie także z dodatkowych wtyczek, które rozbudowują Waszą witrynę o dodatkowe możliwości. Są to zarówno elementy wizualne, funkcjonalne jak i te, które wpływają na podniesienie zabezpieczeń (np. wtyczki WordFence, iThemes) oraz SEO (np. Yoast, Schema).

Wtyczki, zarówno jak motywy oraz sam silnik WordPress wymagają cyklicznych aktualizacji, ponieważ ich wydawcy stale dopasowują użyteczność swoich produktów do nowych trendów i rozwiązań, ale też – co jest bardzo istotne – poprawiają błędy, które mogą wpływać m.in. na bezpieczeństwo witryny. Jeżeli nie chcesz, aby Twoja strona była podatna na ataki przez jedną wtyczkę, musisz wziąć pod uwagę, że regularna aktualizacja wtyczek i motywów jest konieczna. Oczywiście dotyczy to także samego „silnika” WordPress. Błąd jednej wtyczki lub jej stara i nieodświeżana wersja mogą powodować konflikt i doprowadzić do problemów w działaniu całej strony www. Nie chcesz tego.

opieka wordpress
W wordcare® optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami!

Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️

Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?

Pobierz teraz

opieka wordpress

Dlaczego trzeba wykonywać bieżące kopie zapasowe?

Kopie zapasowe to podstawa z podstaw. Przede wszystkim chodzi o prewencję. Aby kopie zapasowe były skuteczne w różnych sytuacjach, najlepszą rzeczą jest ich wykonywanie przyrostowych kopii zapasowych w chmurze poza serwerem, na którym są pliki Twojej strony internetowej. Dzięki temu, nawet jeżeli Twój dostawca hostingu będzie miał problem, Twoje dane nie są zagrożone, ponieważ znajdują się w zupełnie innym miejscu.  W WordCare™ wykonujemy przyrostowe kopie zapasowe z archiwizacją do 90 dni wstecz, a dane umieszczane są na znanej i zaufanej  chmurze Amazon S3. Dzięki temu twoja strona może zostać przez nas przywrócona bardzo szybko.

Dlaczego trzeba zabezpieczyć stronę internetową WordPress?

Strony WordPress są narażone na ataki jak i wszystkie inne systemy, jednak ze względu na swoją popularność (ponad 30% stron internetowych na świecie są oparte o CMS WordPress) stają się szczególnym przedmiotem zainteresowania ze strony hakerów w porównaniu z innymi, mniej znanymi systemami. Mitem jest, iż WordPress jest „dziurawy” i posiada „luki” w zabezpieczeniach. Regularne aktualizacje i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa czynią stronę nie odbiegającą pod tym względem od innych systemów.

Dlaczego trzeba skanować stronę w poszukiwaniu wirusów?

Jeżeli twoja strona padnie ofiarą ataku, to znajdzie się na niej kod, który jest złośliwy i może wyrządzić szkodę Twojej stronie, jej użytkownikom oraz przeglądającym Twoją witrynę. Z tego względu, Google może zablokować Twoją stronę i przedstawić użytkownikom, że korzystanie z niej jest niebezpieczne. Konsekwencją tego jest utrata wyników pozycjonowania i wiarygodności wśród przeglądających. Regularne skanowanie wirusów pozwala na szybszą reakcję i usunięcie malware w razie zagrożenia.

Przykład zainfekowanej strony internetowej
Przykład zainfekowanej strony internetowej – informacja od Google

Dlaczego warto monitorować działanie strony internetowej 24/7?

Monitorowanie działania witryny przydaje się ze względu na analizowanie pracy Twojego dostawcy hostingu. Widząc, kiedy i jak długo, Twoja witryna nie była dostępna online możesz wyciągnąć wnioski ze współpracy z usługodawcą. Jednocześnie warto pamiętać, że dostępność Twojej strony w 100% nie oznacza, iż firma jest dobra. Dostawcy hostingu również muszą czasem przeprowadzać aktualizacje, więc jeżeli o 3 w nocy Twoja witryna nie była przez 1-2 minuty dostępna, to takie sytuacje się zdarzają.

Dlaczego warto optymalizować prędkość wyświetlania swojej strony?

Jeżeli strona wczytuje się zbyt wolno, użytkownik często rezygnuje z czekania i szuka czegoś innego. Firma wówczas traci potencjalnych klientów. Aby zminimalizować to ryzyko niezbędne jest zastosowanie rozwiązań takich jak optymalizacja obrazów, minifikacja kodu CSS/JS, kompresja Gzip i wielu innych czynników, które wpływają na czas potrzebny do załadowania strony głównej i kolejnych podstron. Jednorazowa optymalizacja nie jest jednak dana raz na zawsze. Aby przyniosła oczekiwane rezultaty na przestrzeni czasu, należy wykonywać je regularnie.

Oto prezent dla Ciebie!

Darmowy e-book, który zawiera listę 65 zadań do wykonania, aby w pełni zadbać o swoją witrynę.

Miłej lektury!

Grafika: Freepik

4.9/5 - (7 votes)
Picture of Aleksander Misky
Aleksander Misky
założyciel marki wordcare® , która pomaga firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

Problem z WordPressem?
Porozmawiajmy!

Bezpłatna wycena
opieki Twojego WordPressa
Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ
ℹ️ Jednorazowa pomoc bez stałej opieki?
Dowiedz się dlaczego nie będziemy mogli Ci pomóc w rozwiązaniu jednorazowego problemu bez objęcia Twojej Witryny stałą profesjonalną opieką.