Skoro tu jesteś, zapewne szukasz dobrego rozwiązania na powielanie swoich treści w WordPressie. Możemy to zrobić w naprawdę prosty sposób. A właściwie na kilka sposobów, które omówimy sobie w tym artykule.
Dlaczego w ogóle chcesz sklonować stronę w WordPress?
Zanim przejdziemy do sedna (czyli sposobów na rozwiązanie problemu), zastanówmy się po co w ogóle można kopiować strony? Pamiętaj, że zduplikowane treści mogą obniżyć Twoją pozycję w Google (SEO), ale klonowanie stron w WordPress samo z siebie nie jest złą rzeczą, gdy na przykład:
- Chcesz pracować nad poprawioną wersją postu lub strony bez „ruszania” wersji dostępnej w sieci,
- Chcesz wykorzystać już wcześniej opublikowaną treść jako szablon, aby zachować strukturę i formatowanie w nowym poście,
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Jak powielić stronę w WordPress?
Na szczęście mamy do dyspozycji kilka sposobów powielania strony w WordPress. Przedstawimy cztery metody, którą możesz wybrać według swojego doświadczenia i ogólnej znajomości WordPressa. Metody są uporządkowane od najprostszych do na najtrudniejszych.
1. Edytor bloków – wbudowana funkcja
Aby skopiować zawartość strony, możesz skorzystać z wbudowanej funkcji edytora bloków. Aby to zrobić, otwórz stronę w trybie edycji, a następnie kliknij w prawym górnym rogu w trzy pionowe kropki. Wybierz Skopiuj całą treść.
Ta opcja niestety nie pozwala na skopiowanie żadnych powiązanych metadanych dotyczących treści postu lub strony. W tym wypadku, musisz więc przenieść ręcznie pozostałe elementy , takie jak tagi, obrazek wyróżniający, kategorię itp.
2. Dedykowana, bezpłatna wtyczka
Oczywiście, na prawie każde rozwiązanie w WordPress mamy wtyczki. Co byśmy bez nich zrobili? Pamiętajmy oczywiście, aby kierować się zasadą „im mniej wtyczek tym lepiej”. Jeżeli nie chcesz korzystać z innego rozwiązania, a Twój WordPress nie posiada zbyt wielu pluginów, możesz zainstalować tę, aby ułatwić sobie pracę z klonowaniem stron i postów w WordPress. Aby to zrobić, zainstaluj wtyczkę Duplicate Post lub Duplicate Page. Pomimo, iż nazwy wydają się wskazywać na to, iż jedna wtyczka służy do powielania postów, a druga to powielania stron, tak naprawdę nie potrzebujesz ich obu. Wystarczy jedna z nich.
Niezależnie od tego, którą wybierzesz, musisz ją zainstalować i aktywować. Po zainstalowanie, przejdź do ustawień, aby dostosować, co ma być kopiowane podczas powielania. Możesz zostawić domyślnie lub zaznaczyć według własnych preferencji.
I gotowe! Przejdź teraz do listy stron lub wpisów i zauważysz opcję „Powiel” lub „Duplicate”.
3. Przeniesienie ręczne
Tak, tę opcję również możesz rozważyć, choć pewnie znalazłeś(aś) się tu dlatego, aby tego uniknąć. Wystarczy zaznaczyć całą treść na stronie (lub CTRL+A) i skopiować. Następnie musisz utworzyć nową stronę i wkleić tam zawartość ze schowka. Dla ułatwienia, polecamy otworzyć sobie „starą” i nową stronę w osobnych kartach przeglądarki obok siebie. Nie jest to konieczne, ale znacznie ułatwia pracę.
Ta metoda nie jest rewelacyjna, ponieważ nie przenosi żadnych Twoich metadanych, taksonommi, ustawień SEO, ani niczego poza treścią postu/strony. W związku z tym, wciąż pozostaje konieczność skopiowania pozostałych elementów.
4. Dodaj kod do pliku functions.php
Ta operacja jest zaawansowaną taktyką, natomiast jako iż gotowy kod wystarczy wkleić może to również jest rozwiązanie dla Ciebie.
Jest to bardzo dobra metoda, jeśli zamierzasz regularnie kopiować treści, a jednocześnie nie chcesz posiadać zbyt wielu wtyczek na swojej stronie.
Na szczęście nie jest wymagana zaawansowana wiedza z zakresu kodowania. Pamiętaj jednak, aby przed operacją utworzyć motyw potomny. Jest on wymagany, ponieważ przy aktualizacji wszelkie Twoje zmiany w kodzie znikną, gdyż zostaną zastąpione (nadpisane) nową wersją od producenta. Dlatego musisz utworzyć motyw potomny i znaleźć plik functions.php. Możesz to zrobić poprzez FTP lub wbudowany edytor motywów WordPress.
A więc, aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki.
- Znajdź w sieci fragment kodu, który odpowiada za funkcję powielania wpisów i postów. Możesz pobrać na przykład stąd: https://rudrastyh.com/wordpress/duplicate-post.html
- Wklej go do pliku functions.php i zapisz zmiany.
- Sprawdź, czy funkcjonalność działa w Twojej witrynie – przejdź do wpisów i/lub stron i zobacz czy wyświetla się opcja „Duplicate”. Pamiętaj, żeby funkcja działała zarówno dla postów jak i stron, musisz powielić ostatnią linię kodu.
Jeżeli kod został poprawnie zaimplementowany, powinna ukazać się opcja jak poniżej:
Podsumowanie
Włączenie funkcji klonowania stron w WordPress nie jest takie trudne jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i doświadczenia.
Oczywiście, gdy już Twoje treści będą dostępne możesz przyciągnąć klientów i zarabiać na swojej witrynie. Wówczas będziesz potrzebować narzędzia, aby utrzymać swoją stronę w dobrej kondycji. Opieka techniczna WordPress stanowi bardzo ważny element prawidłowego i stabilnego działania Twojej witryny, dlatego warto o to zadbać. W WordCare™ jesteśmy od tego, aby wyręczyć Cię z tych żmudnych obowiązków, podczas gdy Ty możesz skupić się na biznesie. Dowiedz się więcej o naszych planach opieki nad WordPressem lub zadzwoń do nas.
Darmowe e-booki dla Ciebie ❤️
Chcesz dowiedzieć się jak możesz zoptymalizować witrynę i zwiększyć sprzedaż?
Źródło zdjęcia: MartinHarry