Aktualizacja WordPress może zostać przeprowadzona jednym kliknięciem (tzw. “One-Click Update”). Zazwyczaj działa to rewelacyjnie i wykonuje za nas całą “brudną” robotę, jednak zdarza się, że przeprowadzenie aktualizacji nie jest możliwe. Wtedy musimy przeprowadzić taką aktualizację ręcznie – tak to ważne, WordPress musi być aktualizowany na bieżąco! A dlaczego warto utrzymywać “higienę” naszej witryny opartej o WordPress, możecie przeczytać tutaj – Czy obsługa strony internetowej jest ważna?
Pamiętaj! Jeżeli planujesz aktualizację o 2 główne wersje (np. z 3.3.2, na 5.3.1) najbezpieczniejszym sposobem jest wykonanie aktualizacji przyrostowej. Aktualizacja przyrostowa WordPress może zostać wykonana bez problemu, ponieważ WordPress udostępnia wszystkie wersje w swoim archiwum wydań
Ręczna aktualizacja WordPress
Przejdźmy zatem do manualnej aktualizacji, która wbrew pozorom nie jest trudna.
- Koniecznie zrób kopię zapasową i upewnij się, że jest wartościowa.
- skopiuj wszystkie pliki WordPressa ze swojego serwera na komputer np. poprzez program FTP oraz wykonaj kopię zapasową bazy danych.
- otwórz folder z zawartością i upewnij się, że możesz zobaczyć wszystkie pliki, jeżeli są tam foldery .zip, sprawdź, czy możesz je rozpakować.
Jeżeli nie wykonałeś/aś kroku nr 1 nie zalecamy kontynuacji.
- Pobierz najnowszą wersję WordPressa
- najnowsze wydanie możesz pobrać z oficjalnej strony WordPress
- Wyłącz wtyczki
- w swoim Panelu Administratora wyłącz wszystkie wtyczki
- Połącz się przez FTP ze swoją witryną
- z serwera usuń foldery wraz z zawartością: wp-includes oraz wp-admin. Nie usuwaj folderu wp-content, ani żadnych plików i podfolderów w tym folderze!
- skopiuj nowe foldery wraz z zawartością na serwer: wp-includes oraz wp-admin w miejsce tych, które zostały usunięte
- skopiuj i nadpisz pojedyncze pliki z nowego folderu wp-content do istniejącego na serwerze.
- skopiuj wszystkie pojedyncze pliki z głównego katalogu pobranej paczki na swój serwer – stare pliki (na Twoim serwerze) powinny zostać nadpisane/podmienione przez nowe (będą to pliki takie jak index.php, wp-login.php itd.)
- Na koniec
- otwórz plik wp-config-sample.php, aby zobaczyć czy zawiera zmiany, które możesz wprowadzić w swoim pliku wp-config.php
- jeżeli aktualizujesz WordPressa po nieudanej wcześniej aktualizacji, usuń plik .maintenance jeśli istnieje w głównym folderze.
- zaloguj się do Panelu Administracyjnego swojej witryny i sprawdź czy WordPress poprosił Cię o aktualizację bazy danych – jeśli tak to zobaczysz link: otwórz go i postępuj zgodnie z instrukcją
- włącz wtyczki
- jeżeli używasz wtyczki CACHE, wyczyść CACHE i przejrzyj witrynę pod kątem działania i poprawności wyświetlania
GOTOWE! Jeżeli wciąż masz problemy z wyświetlaniem, wyczyść pamięć podręczną w swojej przeglądarce.
Pamiętaj, wykonywanie kopii zapasowej przed aktualizacją jest bardzo ważne! Nie ponosimy odpowiedzialności za skutki przeprowadzenia opisanej aktualizacji.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić powyższą czynność, warto zlecić takie usługi firmie, która się w tym specjalizuje. Zapraszamy zapoznania się z naszymi pakietami na obsługę Twojej Strony WordPress w miesięcznym abonamencie.
Źródło: wordpress.org
Grafika: Freepik