Ile kosztuje strona internetowa?

Vintage young man making victory gesture

Podziel się

Facebook
Twitter
LinkedIn

Data publikacji

Nie sposób jest określić ile kosztuje strona internetowa. Wynika to z faktu, iż każdy projekt jest inny. Agencje interaktywne i freelancerzy od stron internetowych określają jednak widełki w zależności od tego ile czasu wymaga wykonanie strony internetowej. Cena strony www jest zależna od kilku czynników:
 1. Jaki CMS ma zostać użyty do zarządzania treścią strony?
 2. Czy strona ma być wykonana o indywidualny projekt graficzny czy gotowy szablon?
 3. Jakie funkcjonalności mają zostać wdrożone: formularz kontaktowy, mapy Google, newsletter? 

  Do czego służy CMS?

  Źródło: freepik.com
  CMS to system zarządzania treścią – np. WordPress. Jest to najpopularniejszy CMS, „lubiany” przez wyszukiwarki i prosty w obsłudze. Oprócz WordPress’a słyszałeś/aś zapewne również o takich jak Joomla albo Drupal. Strony internetowe mogą być statyczne, czyli takie, przy projektowaniu których nie przewidywano częstej zmiany treści lub oparte o CMS. Ze względu na obecne możliwości, statycznych stron internetowych się już dzisiaj praktycznie nie tworzy.  Gdy web designer / web developer wykona stronę internetową, pozostawia narzędzie dla właściciela, aby ten mógł dodawać samemu treści bez konieczności edycji kodu. Jest to wygodne narzędzie szczególnie dla stron firmowych, na których treść często się zmienia.  Pozostaje jednak kwestii obsługi takiej strony. WordPress to „silnik”, który korzysta również z wtyczek oraz motywu. Są to rzeczy, które wymagają stałego uaktualniania do najnowszych wersji m.in. ze względu bezpieczeństwa i optymalizacji. Ze względu na to, iż jest to najpopularniejszy CMS, WordPress jest często narażony na ataki, więc warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu swojej witryny.

  Motywy WordPress czy projekt indywidualny?

  Gotowe szablony (płatne i darmowe) są zdecydowanie tańszą alternatywą niż projektowanie strony w oparciu o indywidualny projekt graficzny. Trzeba jednak pamiętać, że płatne nie równa się lepsze. Jakość niektórych płatnych motywów (darmowych oczywiście też) często pozostawia wiele do życzenia. W przypadku WordPress’a szablony nazywamy motywami, które niejednokrotnie świetnie się sprawdzają do zbudowania eleganckiej i funkcjonalnej witryny. Gotowe szablony nie będą miały jednak zastosowania dla dużych firm wymagających indywidualnego podejścia. 

  Funkcjonalności

  W WordPressie do wdrażania nowych funkcjonalności służą wtyczki. Ogromne repozytorium pozwala na znalezienie dla nas odpowiedniej jednak jak w przypadku motywów – nie wszystkie są dobrej jakości. Wtyczki pozwalają na dodanie różnych funkcjonalności oraz pozwalają zwiększyć prędkość wyświetlania witryny, a także mogą „wzmocnić” jej zabezpieczenia.

  Cennik www

  Stawki są bardzo zróżnicowane, również w zależności od tego kto wykona dla nas taką usługę. Wykonanie strony internetowej w oparciu o CMS to koszt ok. 4.000 – 15.000 zł. Powyższe kwoty są przykładowe i każdy projekt wymaga szczegółowej analizy, aby sprawiedliwie określić cenę.

  Grafika: Freepik
  4.9/5 - (7 votes)
  Aleksander Misky
  Aleksander Misky
  Właściciel i założyciel WordCare™ , który pomaga innym firmom w rozwijaniu biznesu poprzez kompleksową opiekę i wsparcie techniczne, bezpieczeństwo, a także optymalizację stron WordPress oraz sklepów WooCommerce.

  Problem z WordPressem?
  Porozmawiajmy!

  Bezpłatna wycena
  opieki Twojego WordPressa
  Masz więcej pytań? Zajrzyj do naszego działu FAQ