Czy obsługa strony internetowej jest ważna?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, do czego służy Ci Twoja witryna i co się stanie gdy np. nagle przestanie być widoczna w sieci?
Strona internetowa ma przynieść zyski. Jest to narzędzie do reklamy w sieci, sprzedaży produktów i wielu innych zastosowań promujących produkt lub markę. Od strony technicznej, jest po prostu oprogramowaniem i jak każde inne oprogramowanie musi być na bieżąco aktualizowane. Aktualizacje niejednokrotnie są związane z kwestiami bezpieczeństwa i wydajności
Obecnie nie tworzy się już praktycznie statycznych stron HTML tylko bardziej zaawansowane rozwiązania typu CMS WordPress, aby właściciel bez ingerencji w kod strony, mógł sobie sam edytować treść bez znajomości języka HTML. Dlatego też, bardziej skomplikowane rozwiązania wymagają większej troski.
Obsługa stron internetowych jest bardzo istotna, aby uniknąć sytuacji kiedy przestarzałe oprogramowanie może powodować konflikty na stronie oraz narazić witrynę na ataki hakerów. Usuwanie szkód i naprawa problemów, które pojawią się w konsekwencji na bagatelizowanie właściwej obsługi, może okazać się bardziej kosztowne niż bieżąca administracja stron www.
Jak zabezpieczyć stronę przed atakami hakerów?
1. Certyfikat SSL
Certyfikat SSL szyfruje dane, które osoby odwiedzające stronę internetową przesyłają na serwer. Dzięki temu chroni dane użytkownika przed przechwyceniem i wykorzystaniem przez nieuprawnione osoby. Takie dane podajemy w formularzach kontaktowych i innych miejscach. Jeżeli posiadasz swoją stronę internetową, koniecznie zainstaluj go na swojej domenie. Pomaga to w zwiększeniu wiarygodności domeny oraz bardzo korzystnie wpływa na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Certyfikat jest ważny, kiedy w pasku adresu przeglądarki pojawi się https.
2. Bruteforce
Atak Bruteforce jest częstym problemem na stronach opartych o system zarządzania treścią WordPress. Dlatego też istnieją rozwiązania pozwalające się chronić- automatyczne zablokowanie użytkownika, jeżeli ten będzie próbował zgadnąć nasze hasło i wpisywał mnóstwo kombinacji.
3. Używanie silnego hasła
To jest dobra praktyka, którą należy stosować zawsze i w każdym miejscu. Używanie prostych i łatwych do odgadnięcia haseł znacznie zwiększa ryzyko włamania się na naszą witrynę.
4. Regularne wykonywanie kopii zapasowych baz danych
Jeżeli będziemy regularnie tworzyć kopie zapasowe witryny, niezależnie co się z nią stanie, odpowiednio przechowywana (najlepiej w chmurze na innym serwerze) rozwiąże nasze problemy.
5. Regularne skanowanie wirusów – malware
Może się tak zdarzyć, że serwer, na którym jest umieszczona Twoja witryna został zainfekowany, a Ty nawet o tym nie wiesz. Najlepszą opcją jest raz na jakiś czas uruchamiać skanowanie wirusów, aby pozwalać na bezpieczne utrzymanie strony internetowej.
6. Weryfikacja 2-etapowa
Używanie dwuetapowej weryfikacji działa w następujący sposób:
- wpisujemy nasze hasło
- otrzymujemy np. SMS-em kod weryfikacyjny ważny przez określony czas.
Dzięki temu zalogować może się tylko ta osoba, która zna hasło i ma w pobliżu urządzenie, którym może potwierdzić swoją tożsamość.
7. Zaawansowane oprogramowanie
Instalacja zaawansowanego oprogramowania antywirusowego na naszej stronie znacznie pomoże w zarządzaniu bezpieczeństwem. Takie rozwiązania zazwyczaj są płatne i wymagają . Możemy jednak dbać o bezpieczeństwo Twojej witryny w każdym miesiącu.
Grafika: Freepik